De fusie tot ‘Esse, Gans- en Blaardorp In 1853 verenigde de polder Blaardorp zich met de oudere poldercombinatie Esse en Gansdorp. (De Blaardorpse rekeningen 1518-1843 bewaarde Schieland al rond 1900.) Aanleiding tot de fusie was het graven van de Nieuwe Waterweg. Daardoor kwam de invloed van de zee weer dichterbij. Afdoend lozen kon niet meer met één molen en een sluis. Getrapt bemalen werd nodig. De irritaties met de Hoogdorppolder waren alleen op te lossen door de daarmee gemeenschappelijke boezem te splitsen12. In 1866 werd de Blaardorpschen molen verplaatst en heringezet als bovenmolen voor de Esseboezem13. Vanaf de Middeleeuwen Zowel de ontginning van de polder Blaardorp als de aanleg van de ‘s-Gravenweg zijn te dateren op de 13de eeuw. Eerst was er een natuurlijke afwatering. Omstreeks 1270 was Schielands Hooge Zeedijk tussen Schiedam en Gouda gereed. Het was een bescheiden kade. De benodigde klei moet zijn verkregen door het graven van sloten loodrecht op de rivier. In 1421 bracht de Sint Elisabethsvloed grote schade toe aan de dijk. Sommige eigenaren konden de dijklasten niet meer opbrengen en moesten (symbolisch) door een spade in de dijk te steken hun eigendommen prijsgeven.9 In 1492 was sprake van een nieuwe watermolen in Blaerdorp. Aan de water- breedte en de brug in de ‘s-Gravenweg is de Blaardorpsche Molenvliet rond die weg nog steeds herkenbaar. Aan de IJssel tonen oude kaarten een gezamenlijke boezem met de Capelse Hoogdorppolder. In 1574 werden dijkvakken verlaagd voor het ont zet van Leiden en kwam half Schieland onder water te staan1". Half Blaardorp kwam permanent onder water te staan door het vervenen: het weggraven en wegbaggeren van land voor turf. Vanaf de landscheiding met de Wol- lefoppenpolder tot een kleine 400 meter uit de ‘s-Gravenweg ontstond zo de Blaar dorpse veenpias. In 1842 maakten dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland nog een reglement dat vervening tot 116 el (meter) uit het midden van de ‘s-Gravenweg toestond. Het werd niet uitgenut". 3 9 Regesten Rotterdam en Schieland nr. 2140 10 W. Paul, Zevenhuizen in het begin van de Tachtigjarige Oorlog, in: De Schatkamer 1996-2 11 Reglement, naar hetwelk de Landen gelegen in de Esse en Blaardorpsche Polders... verveend zullen worden, gedrukt 1842 12 P. Breedijk, De polders van Capelle aan den IJssel, Capelle aan den IJssel 1997, p. 11/12 13 L.F. Teixera de Mattos, De waterkeringen, waterschappen en polders van ZH, deel II, Den Haag 1908, p. 713-715

Schatkamer | 2000 | | pagina 5