Van de 126 genoemde huisrenten komen er slechts 12 niet in de andere regis ters voor42. De rekening van de rentmeester van de geannoteerde goederen uit 1575, na de opheffing van het klooster daarbij gevoegd, maakt het beeld nog completer. Er waren heel wat huisrenten sedert 1483 in handen van het klooster gekomen, want van de 228 huisrenten zijn er 219 afkomstig uit Gouda. Van de resterende 9 huis renten zijn er acht uit Schoonhoven afkomstig en één uit Zwammerdam. Deze laatste zijn waarschijnlijk slechts gedurende korte tijd in bezit van het klooster geweest, omdat in de marges met geen enkele aantekening over betalingen wordt gerept. De enige vermelding is “vacat”, ten teken dat deze renten afgelost zijn. Gezien de korte duur van deze renten zullen deze vermoedelijk gekocht zijn voor zusters uit Schoon hoven afkomstig en waarschijnlijk na hun dood weer vervallen zijn aan hun verwan ten. Waar zijn de huisrenten gevestigd? Een overdrachtsakte uit 1484 betrof een huis “after die kerck, bi die roester” met een rente van 2 1b. hollants en werd door Lou- weris die scriver betaald 43. Daar staat al iets aardigs, namelijk: “bi die roester” Hier werd het kerkhof bedoeld, dat beschermd moest worden tegen vrij rondlopende dieren, waartoe een rooster werd gebruikt, dat te vergelijken is met de hedendaagse wildroosters. Als onderpand gaf hij zijn huis met erf, waar hij blijkens de zinsnede “daer hi nu ter tijt in woent” ook daadwerkelijk woonachtig was. Ook de locatie van het huis werd heel duidelijk omschreven. Aan de oostkant van het huis lag het huis en erf van Dirck Wouter Vroensoen soen, de kleinzoon van Wouter Vroen. en aan de westkant de kerkgracht. In de marge van de akte staat een aantekening dat deze rente in 1569 nog steeds in het bezit was van het St. Marie en een zekere Dirck Symonsz. was toen verantwoordelijk voor de betaling44. In het register van huis- en tuinrenten van 1565 komt Dirck Symonsz. ook voor en dan blijkt het dat hij man denmaker van beroep was.45 De omschrijving van de locatie is echter wel veranderd, namelijk ‘achter de Kerk’ is veranderd in die Kercksteech aenden Tienwech” en er werd met 2 schilden inplaats van 2 1b. hollants betaald. Tien jaar later blijkt Dirc Symonsz. nog steeds dezelfde huisrente te betalen.46 45 SAHMKL-110 f64v 46 SAHM OA-688 f56 42 SAHM KL-110. Register van huis- en tuinrenten, toebehorende aan het klooster. 1565 43 SAHM KL-105 (33 52 44 Ibidem f33. "Dirck Symonsfz.) anno 69 opten 17 dac(h) in januario". De letters tussen haakjes zijn opgelost als (z.) en (h). De rechtermarge is ooit afgesneden om het cartularium weer “netjes” te maken Hierdoor is helaas tekst verloren gegaan.

Schatkamer | 2000 | | pagina 14