Een ander probleem bij het localiseren van huisrenten is de naamgeving van de straten, die nogal eens kon variëren53. Maar desondanks zijn er maar vijf van de in totaal 229 huisrenten niet gelocaliseerd54. De plaatsaanduidingen die in de registers zijn gebruikt worden letterlijk aangehouden. Bijvoorbeeld de huisrenten met de plaatsaanduiding “Gouwe” en “Joestcapelle” worden niet bij elkaar opgeteld. In het volgend overzicht staan de huisrenten die het klooster ooit in handen had. Alleen de straten met vijf of meer renten zijn hierin opgenomen. Zie voor een overzicht van alle huisrenten de “kloosterkaart” van Van Deventer op pagina 55. Huisrenten konden ook verloren gaan. Dit blijkt uit de opgave van renten door broeder Willem Jacobsz., de pater van het St. Marie, voor de burgemeesters en Raad van de stad Gouda. Het klooster derft een rente “up Pieter van Proiens huys tipten houck vanden Vuylsteech in Honscoop, 1 '/z Ib. Hollants buersgelt tsiaers, ‘t welck es sonder vercopinghe ons afttandich gemaickt” is.51 Of het klooster deze rente te ruggekregen heeft, is niet bekend. Een andere mogelijkheid is dat een huisrente om gezet wordt in een losrente. Hierbij behoudt de eigenaar van het huis zich het recht voor om de rente die op zijn huis rust te mogen aflossen tegen een vastgesteld bedrag of percentage. Ook een dergelijke constructie is te vinden. In de Koestraat stond een huis, dat in 1458 bewoond werd door Pieter Evertsz., die jaarlijks 1 '/z Engelse nobel aan het klooster betaalde52. Vijftien jaar later waren Pieter Evertsz. en St. Marie overeengekomen dat Pieter, zijn nazaten of de volgende eigenaren van dit huis de rente in één keer mochten aflossen met een bedrag van 54 Rijnse gulden. oostside vander plaets 54 53 Zoals het determineren van de volgende huisrente: ‘‘op Emibout die cupers huys inden Nootgoets- steghe", in dezelfde akte staat dan verder: “in Gheryts Meestersteghe" maar het blijkt een huis te zijn aan de Haven, aan de oostzijde van de Noodgodssteeg. A. Scheygrond, Goudse straatnamen (Alphen a7d Rijn 1979) 112. Ps. In de index abusievelijk vermeld als p. 113. 52 Deze rente was aan het klooster geschonken door Dirc Huygensz. te Woerden en werd in 1473 omgezet in een losrente, die echter niet wordt afgelost, in 1575 betaalt Yefken Aertsd. jaarlijks nog steeds de 114 nobel ofwel de vergelijkende waarde van 3 gulden en 12 stuiver. SAHM KL-105 f4v resp. SAHM KL-110 niet gefolieerd, en SAHM OA-688 f52, hier wordt als locatie “Vismarkt” ge geven. 54 Van dergelijke renten werden wordt de locatie omschreven als: “huys aen zuydwert van AemtPietersz. huys". SAHMKL-105 f48v 51 SAHM KL-108. Opgave van renten van St. Marie ca. 1554

SK | 2000 | | pagina 16