Een onderzoek door de Maatschappij tot Nut van ‘t Algemeen naar de toestand der Goudse arbei ders in 1871-1872 door drs Bregje de Wit 60 De in 1784 opgerichte Maatschappij tot Nut van ‘t Algemeen, ten doel hebbende de op voeding en ontwikkeling van het (gewone) volk, kreeg in 1786 een afdeling of departe ment in Gouda. Na een faillissement in 1814 werd dit departement opgeheven, om kort daarna wederopgericht te worden1 De Goudse afdeling van ‘t Nut heeft diverse initiatieven genomen om de doelstellingen van de Maatschappij te verwezenlijken. Zij heeft zich ingezet voor verbetering van het onderwijs, een spaarbank opgericht, een bibliotheek beheerd, een zangschool geleid etc. Ter ondersteuning van het praktische werk heeft het hoofdbestuur van de Maatschappij in 1871-1872 informatie over het arbeidersleven verzameld. Daartoe is door haar departe menten een enquête gehouden, waarvan de uitkomsten hadden moeten dienen voor de sa menstelling van een boek. Deze algemene samenvatting is echter nooit verschenen. Wel licht daardoor zijn slechts weinigen bekend met het bestaan van dit materiaal. Het Goudse departement heeft evenwel de resultaten van haar onderzoek in afleveringen gepubliceerd in de Goudsche Courant2. Zeker gezien de schaarste van dergelijke opgaven is een letter lijke weergave van de door het Goudse departement verzamelde feiten gerechtvaardigd3. 1 Dit verklaart de uitgave van een boekje in 1864 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Gouds departement, geschreven door J. Herman de Ridder. 3 De heer G. Schrijvers heeft de inhoud van het "Verslag over de toestand der arbeidende klasse alhier" van het Goudse departement van de Maatschappij tot Nut van Algemeen gebruikt voor enige artikelen over de sociale situatie in Gouda, verschenen in de Goudsche Courant (zie literatuurlijst). 2 Helaas zijn in het beperkt bewaard gebleven archief van het Goudse departement van de Maatschappij tot Nut van Algemeen geen stukken aanwezig met betrekking tot het verzamelen en verwerken van de in formatie.

Schatkamer | 2000 | | pagina 22