Goudsche Courant, 26 januari 1872 Waar meer dan één cijfer is opgegeven hangt het loon van de bekwaamheid af. Deze lo nen zijn aldus door het merendeel der bazen vastgesteld, terwijl op de rekeningen van de klanten 20% verhoging voor onkosten, voorschotten en interest gesteld kan worden. Deze verhoging komt hen in billijkheid toe, waarop wij straks terugkomen. Deze lonen zijn te laag, zowel met het oog op de duurte der levensmiddelen, als op de hoge huurprijzen der woningen. Uit deze feitelijke bijzonderheden vloeit voort dat de toestand der Goudsche ambachtslie den, ook in aanmerking genomen hun geringe ontwikkeling, met bepaald gunstig is te noemen. Is hun lot voor zeer veel verbetering vatbaar aan de ene kant, aan de andere zijde mag niet worden voorbijgezien dat het ongunstige niet uitsluitend door meer bevoorrechte klassen te verhelpen is, daar het in de meeste gevallen moet toegeschreven worden aan Bij het bespreken der fabriekarbeiders wordt omtrent de behoeften van een normaal ar beidersgezin per week een opgaaf gevonden, die ook in vele opzichten hier van toepassing mag worden geacht, zodat wij daarover nu niet in nadere bijzonderheden zullen treden. Een enkel woord echter nog over de woningen. (wordt vervolgd)” “Verslag over de toestand der arbeidende klasse alhier (vervolg). Aan doelmatige en gezellige woningen bestaat voor de ambachtsman grote behoefte. De meeste zijn zeer gebrekkig ingericht en zo ongezellig mogelijk. Een enigszins ruim bin nenvertrek, waar de man zich na afloop van het werk kan nederzetten om zich met lectuur of een andere uitspanning bezig te houden, ontbreekt bijna overal. Het is dan ook geen wonder dat hij vaak de onhuiselijke woning vliedt en elders de gezelligheid gaat zoeken, die hij daar moest aantreffen. Toch geschiedt dit veel minder dan men meent en het is verblijdend te zien hoe tal van brave huisvrouwen er op uit zijn om de gemeenschappelijke woning zo aangenaam mo gelijk te maken. Ook de huurprijzen zijn voor deze soort van woningen veel te hoog. Voor ƒ1,25 per week heeft men niet veel goeds; zodat er velen zijn die daarvoor ƒ1.50 of meer van hun week geld moeten missen. Enige tegemoetkoming bij zijn uitgaven heeft de werkman alhier door zich aan te sluiten bij de vereniging voor de ambachtsstand. die zich ten doel stelt aan hare leden goede levensmiddelen en brandstoffen tot de laagst mogelijke prijzen te le veren. Deze vereniging vindt dan ook zeer veel deelneming: zij telt 320 leden. Het Regle ment, dat wij bij dit Verslag voegen, bevat vele goede bepalingen, waarheen wij voor na dere bijzonderheden verwijzen. 63

Schatkamer | 2000 | | pagina 25