Goudsche Courant, 9 februari 1872 75 De verdeling zou in den beginne wellicht enige moeilijkheid hebben, omdat het lastig zou zijn daarvoor doeltreffende regelen te stellen, doch was men eenmaal op weg, dan zou wellicht een praktisch examen niet zo bezwarend blijken, als menigeen zich nu voorstelt. Het spreekt vanzelf, dat daarbij van geen dwang sprake kon zijn; evenmin van belemme ring om ‘t ambacht zonder examen uit te oefenen; neen, alleen moet de gelegenheid be staan om zich te kunnen onderscheiden en ‘t eigenbelang van ‘t publiek zal daarvan wel dra weten te profiteren. Een andere vraag is het of ook bij de fabrieken deze klassen kunnen aangenomen worden of dat daar geen onderscheid kan gemaakt worden in ‘t gehalte der werklieden van dezelf de soort. Wel zal dit bij enkele het geval kunnen zijn; zo zal de spinner in de kleingaren- fabriek en de pottenbakker en de kaarsengietster door meerdere ervaring, door meerdere handigheid bekwamer worden, maar of voor alle onderdelen van de fabriekarbeid hetzelf de kan worden gezegd, meent de commissie te moeten betwijfelen. (wordt vervolgd)” Een derde punt dat de commissie tot de middelen van herstel brengt is: verbeterde wonin gen. Een groot deel van de sociale quaestie wordt door slechte woningen veroorzaakt. Een onderzoek hoe er gewoond wordt niet door onze armen, maar door onze arbeidende klas se, dor ambachtslieden en fabriekarbeiders, zou allerellendigste uitkomsten geven. Op de ongezellige inrichting is boven reeds gewezen, doch ook de gebrekkige toestand mag met voorbijgezien worden. De reparatiën aan dit soort van woningen geschiedt ge woonlijk door de zogenaamde kleine bazen, waarover mede vroeger reeds gesproken is. De materialen worden dan gewoonlijk door de eigenaar der woning geleverd en het werk wordt maar zo wat afgedaan; het is minder herstellen, dan oplappen, en dient minder tot onderhoud der woning, dan tot inning van achterstallige huur. Vocht, rook en tocht zijn in de meeste arbeiderswoningen dagelijkse gasten; is het wonder dat men daarvoor het veld ruimt en elders een plaats zoekt, waar ‘t eigenbelang alles netjes, warm en gezellig maakt? Geef betere woningen en gij zult de uithuizigheid tegengaan, w ant velen lopen des avonds langs de straat te zingen en te schreeuwen, velen maken een te druk gebruik van ongeschikte uitspanningsplaatsen, omdat het in de woning niet uit te houden is. omdat zij onbew'oonbaar is. “Verslag over de toestand der arbeidende klasse alhier (vervolg en slot).

Schatkamer | 2000 | | pagina 37