Jan Willem Klein 84 Op maandag 17 januari 2000 overleed in Tilburg mevrouw dr. Wilhelmina Anne- chiena Zuijderhoudt-Hulst Mevrouw W.A. Zuijderhoudt-Hulst is in Goudse historische kringen vooral bekend van haar proefschrift over de librije. Vanaf 1966 deed zij hier onder zoek naar. Tien jaar later, in 1976, verdedigde zij haar dissertatie, getiteld: “Geschiedenis van de Goudse librije gedurende haar verblijf in de St. Jans- kerk", aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Naast een handelseditie, die te Meppel verscheen, werd het boek ook uitgegeven als 16e bundel van de Oud heidkundige Kring ‘Die Goude'. Na haar promotie is mevrouw Zuijderhoudt-Hulst uit het Goudse historische beeld verdwenen. Zij woonde en werkte immers in Gromngen. Haar laatste le vensdagen sleet zij in een verpleegtehuis in Tilburg. Mevrouw Zuijderhoudt- Hulst is 76 jaar geworden. IN MEMORIAM MEVROUW DR. W.A. ZUIJDERHOUDT-HULST De studie van mevrouw Zuijderhoudt-Hulst was de eerste diepgaande, inte grale geschiedenis van de Goudse stadslibrije, vanaf haar ontstaan tot 1893, het jaar waarin de librije overgebracht werd van haar oorspronkelijke vesti ging in de St. Janskerk naar de Gasthuiskapel aan de Oosthaven. Ondanks dat het boek niet onverdeeld positief ontvangen is, moeten we bewondering hebben voor het vele werk dat zij heeft verzet om inzicht te geven in het reilen en zei len van de librije. Hoewel het hbrije-archief niet al te weerbarstig is, hebben we te maken met een overweldigende hoeveelheid gegevens over aankoop en afstoot van boeken, over opeenvolgende problemen betreffende de financiële toestand, het ruimtegebrek, de personele bezetting, de reglementering en ga zo maar door. Al deze zaken heeft mevrouw Zuijderhoudt-Hulst met volharding opgetekend en in perspectief gezet. Het is juist deze feitelijke registratie waar aan het boek zijn waarde ontleent: het is een kroniek geworden van één van Gouda’s belangrijkste culturele instellingen, de stadslibrije.

Schatkamer | 2000 | | pagina 46