47 Uitgaande van een gemiddeld bedrag van 200 1b. per klooster overtreft alleen de bijdrage van St. Marie dit bedrag, maar dit gemiddelde wordt enigszins vertekend door de hoge bijdragen van de vier vrouwen-abdijen21. Om een nog duidelijker beeld van de financiële positie van het St. Marie op de Gouwe te verkrijgen, kan deze bezien worden tegen de achtergrond van de organisa tie waartoe het convent behoorde. St. Mane was namelijk aangesloten bij het Kapit tel van Sion, ook bekend als het Hollands Kapittel22. Dit kapittel bestond uit zeven mannen- en zeven vrouwenkloosters. De mannenkloosters waren Sion bij Delft, Emmaus in Stein, het St. Maria Magdalena in ‘s-Gravenzande, het St. Willibrord in Heiloo, het Heilig graf in Amemuiden, het St. Martinus op den Donck in Brandwijk en het klooster St. Michiel in Den Hem in Schoonhoven. De vrouwenkloosters bin nen dit kapittel waren Mariënpoel in Oegstgeest, het St. Marie op de Gouwe en het St. Margaretha in Gouda, het St. Agnes en St. Maria Magdalena in Amsterdam, het St. Agnes in Delft en, als laatste, het Zijlklooster in Haarlem. Op de lijst van de aan slagen waren de kloosters van dit kapittel goed voor een totaalopbrengst van meer dan 3404 1b. 7 sc.23, procentueel dus vrijwel gelijk aan dat van de abdij van Rijns burg. Van het Kapittel van Sion betaalde Den Hem in Schoonhoven 506 1b. 5 sc. (14,9 en het St. Marie op de Gouwe 319 1b. 6 sc. (9,4 Van de dertien aan slagen van het Kapittel van Sion nam het St. Marie de zesde plaats in. Wat is nu de financiële positie van het St. Marie op de Gouwe als alleen de vrouwenkloosters van het kapittel in ogenschouw genomen worden? De zusters of wel reguliere kanunnikessen van het kapittel van Sion moesten gezamenlijk 1521 1b. 19 sc. opbrengen ofwel 44,7 bijna de helft van het bedrag dat het gehele kapittel moest fourneren. Van deze 1521 1b. 18 sc. nam het St. Marie-klooster 21 voor haar rekening en kwam na het St. Agnes in Delft en Mariënpoel in Oegstgeest in de financiële hiërarchie binnen de vrouwenkloosters van Sion op de derde plaats. 23 In dit bedrag van 3407 lb. 7 sc. ontbreekt de aanslag van het regulierenklooster Het Heilig Graf te Amemuiden. Deze aanslag in tot op heden onbekend omdat dit klooster namelijk niet in Noorthol- lant ligt. 22 Zie voor het kapittel van Sion: A.G. Bontenbal, Mariënpoel, de observantie van de clausuur in een Hollands klooster (RU-Leiden 1997). Niet uitgegeven doctoraalscriptie, gedeponeerd in het Ge meente Archief Leiden. Met name de literatuurverwijzuigen met betrekking tot dit kapittel. 21 Rijnsburg 3407 1b. 5 sc., Leeuwenhorst 1809 1b. 7 sc., Coninxvelt 1113 1b. 10 sc. en Loosduinen met 874 1b. 2 sc.

Schatkamer | 2000 | | pagina 9