REVOLUTIE De Bataafse Omwenteling 93 De oorzaak van het verwijderen van de wapens van de burgemeesters van de Goudse Waag was de Franse Revolutie. Op 1 februari 1793 verklaarde de jonge republiek Frankrijk de oorlog aan de Engelse koning George III en aan Willem V, de stadhouder “een klein uur gaans van Leiden.”28 Hij verliet zijn in 1672 gekochte huis slechts dan, als Gouda of de belangen van de Leidse hogeschool dat noodzakelijk maakten. Vaak zal hij niet meer in Gouda zijn geweest, want hij bracht zijn laatste jaren het liefst door “bij bloemen ende boecken”?9 Hieronymus van Beverningh overleed, kinderloos, op 30 oktober 1690 aan de gevolgen van een val van een trap in de bibli otheek van de Leidse hogeschool. Hij werd begraven in de Sint-Janskerk, in de naar hem genoemde kapel, waarop zijn familiewapen werd aangebracht.30 De wapens en kwartieren waren alleen in reliëf uitgevoerd en niet in kleur.31 Naar Hieronymus van Beverningh werd in het begin van de twintigste eeuw32 een straat genoemd, de Van Bcverninghlaan, in het stadsdeel Nieuwe Park. De wapens van Van Beverningh en van drie van de vier burgemeesters, die een wapen aan de Waag hebben, zijn ook in gebrandschilderd glas bewaard geble ven. In 1655 werden in glas 10 in de Sint-Janskerk de wapens aangebracht van de tien toen functionerende kerkmeesters en daarbij behoorden Gerrit Gerard) Sterre en Donatus van Groenendijck. Twee jaar later werd glas 22 door de raad van de stad vergroot met de wapens van alle vroedschapsleden en hierbij bevonden zich die van Van Beverningh, Floris Cant, Gerard Sterre en Donatus van Groenendijck. Het wa pen van Floris Cant, op oud gebrandschilderd glas, is ook - op een enigszins omstre den wijze - terechtgekomen in één van de ramen van de Burgerhal van het stadhuis.33 32 28 A.J. van dc AA, Biographisch Woordenboek der Nederlanden. Reprint, vol. 1. Amsterdam 1969, pt.2, p. 153 29 G.D.J. Schotel, Iets over Hieronymus Beverningh en Bruno van der Dussen. ‘s Hertogenbosch 1847, pp.63 ff 30 Voor de geschiedenis van de Van Bcveminghkapel wordt verwezen naar Van Dolder-de Wit, op.cit. (n.27) pp.56 ff. en naar Smit, op.cit. (n.9), pp.582 ff 31 Sterenborg, op.cit. (n.25), p.21 Raadsbesluit d.d. 27 maart 1903 33 II. van Dolder-de Wit, De glazen in de Burgerhal van het stadhuis in: Als een schip op een zee, speciaalnummer van Tidinge van Die Goude (1997) pp.76 ff

Schatkamer | 2000 | | pagina 11