De gevolgen Een deel van hen was gewapend en ging te paard op patrouille om de prinsgezinden in bedwang te houden. Tegen de middag kwam het bericht dat de Fransen in aan tocht waren en de commissie van de patriotten gelastte de vroedschap bijeen te ko men. De vroedschap kwam bijeen in aanwezigheid van dertien patriotten, die verge zeld werden door burgers met wapens. De vroedschap weigerde de schutterij te ont wapenen. De patriotten eisten toen het onmiddellijke aftreden van de vroedschap en sommeerden de leden de zaal meteen te verlaten. Na een kort en waardig antwoord van de voorzitter verlieten de leden van de vroedschap de vergaderzaal, die meteen door de patriotten in beslag werd genomen. Op dezelfde dag (22 januari) trok het Franse leger omstreeks vier uur ‘s middags Gouda binnen. De revolutionairen waren tegen “versierselen, welke als kenmerken van adeldom of meerderheid voorkomen en gebruikt worden”. Want “niets is wanvoeglyker, dan dat de eene natuurgenoot zich boven de ander verheffe, niet door Deugd, Braaf heid, Vaderlandsliefde en waare verdiensten, maar door eene uiterlyke vertooning van ingebeelde Eertekenen zoals het in een publicatie van de Provisionele Repre sentanten van het Volk van Amsterdam werd verwoord.44 In Gouda werden daarom onder andere de schilden met wapens aan het waaggebouw geëgaliseerd. Over het antwoord op de vraag wanneer dat precies gebeurde, verschillen de Goudse schrij vers over de plaatselijke geschiedenis van mening. Werden de wapens aan de voor kant van de Waag verwijderd in 1795, in 1798 of in 1799?45 Globaal kunnen de wapens die het moesten ontgelden worden onderscheiden in wapens op stenen of houten wapenschilden, wapens op rouwborden en wapens op grafstenen. Voor de aanhangers van de ideeën van de Franse Revolutie maakte het geen verschil of een wapen zich buitenshuis of in de beslotenheid van de Sint- Janskerk bevond. Deze voormalige parochiekerk heeft - tot het gebouw in 1800 door de plaatselijke overheid aan het kerkbestuur werd overgedragen - tijdens de periode van de Republiek altijd een publiek karakter gehad. Dit wordt bevestigd door het 97 44 Goudasche Courant, 5 juni 1795 45 Een paar voorbeelden ter verduidelijking. J.Schouten, Gouda van sluis tot sluis. Den Haag 1977, p.27 plaatst het verwijderen van de wapens in de context van de gebeurtenissen in 1795. Volgens Henny van Dolder-de Wit, De St.-Janskerk te Gouda. Gouda z.j., p.58, moesten de wapens aan de Van Beveminghkapel het in 1795 ontgelden en op p. 145 kan men lezen dat in 1798 de grafzerken èn de stedelijke monumenten op bevel van hogerhand ontdaan werden van familiewapens. En ten slotte, de redactie van de Negentiende verzameling bijdragen van de oudheidkundige kring Die Goude. Alphen aan den Rijn 1982, p,67, is van mening dat de wapens van burgemeesters aan de ge vel van de Waag in 1799 zijn weggebeiteld.

Schatkamer | 2000 | | pagina 15