99 In Gouda kwam de provisionele of voorlopige municipaliteit voor het eerst op 24 ja nuari 1795 - het eerste jaar van de Bataafse Vrijheid - om 17.00 uur bijeen. Er wa ren vier leden afwezig. De overigen beantwoordden de vraag of zij de posten die met zoveel vertrouwen aan hen waren opgedragen aannamen met “ja met uitzondering van twee burgers: Willem Poel en Aarnout Carlier. Zij weigerden; “en niet tegen staande alle gedane persuasien bleven [zij] persisteren. Waar op zij dan ook de vergadering verlieten, en in den kring der Burgerije te rug keerden. ”47 Voor de twee plaatsen die onbezet bleven werd op 29 januari een soort volksraadpleging ge houden, waaraan de prinsgezinden niet mochten deelnemen. De vergadering van de provisionele municipaliteit werd er voor onderbroken en met enig decorum verplaatst van het stadhuis naar de Sint-Janskerk, waar Frans Guerin en Leonard Venroij werden gekozen.48 In de Goudse provisionele municipaliteit werden, voordat het besluit werd genomen om heraldieke tekens van gebouwen te verwijderen, een aantal andere maatregelen genomen die bedoeld waren om de regenten van het Ancien Régime te doen vergeten. Een tegen de Oranjes gericht voorbeeld daarvan is, dat de stadsbe stuurders op 11 februari vonden dat er iets mis was met de schoolboeken. Het werd taboe verklaard om bijvoorbeeld de Korte Schets der Nederlandschen Historiën49 te gebruiken, die “zakelijk vertonende gods wondere goedheid onder ‘t bestier der Oranje Vorsten bewesen aan de 7 verenigde provinsien sedert hare opkomst tot Willem de 5e etc. en waarin “de Fransche Tijrannij en dergelijke Schadelijke voorwerpen gebruikt worden. ”50 Aan curatoren werd gelast hiertegen de nodige maatregelen te nemen en scherp op de uitvoering daarvan toe te zien. van de vergaderingen van de Municipaliteit. Gouda, SAHM, 47 [Kamerboek 1795] Minuut-notulen O.A. inv.nr. 221, fol. lr 48 Gouda, SAHM, op.cit. (n.47) fols. 17v en 18r: “Vervolgens de tijd gekomen zynde om ingevolge de by publicatie gedane oproeping des volks in S’.Jans Kerk wierden de grote Klokken eenige ogen blikken geluid waar na de municipaliteit geëscorteerd door een detachement vrywilligers te paard en een gelyk detachement gewapende Burgers te voet in order na de gemelde Kerk vertrokken. Den presiderende Burger J. Bleuland deed vervolgens een gepaste aanspraak aan de vergaderde meenigte en stelde hun tot Leden der municipaliteit ter vervulling der open gevalle plaatsen voor de Burgers Frans Guerin en Leonard Venroij welke goedgekeurd zijnde vervolgens door een daar toe benoemde commissie wierden afgevraagd off zij die verkiezing aannamen, ‘t welk door dezelven dan ook wierd geaccepteerd waarvan Kennis aan de Burgerije gegeven zijnde de vergadering voor afgelopen wierd opgehouden.” 49 Korte schets der Nederlandsche Historiën, zedert heure opkomst tot op Prins Willen V. Beknopt opgestelt door een liefhebber van den waare vrijheid. Amsterdam ca.17759. Dit boekje van octavo formaat komt niet voor in de bekende bibliografien en naslagwerken, zoals Buijnsters, de Hele Bi- blebontse Berg, Kinderen Lazen Kinderen Lezen en Van Doominck. 50 Gouda, SAHM, op.cit. (n.47) fol.34v

Schatkamer | 2000 | | pagina 17