RESTAURATIE Het herstel van schade 106 Dc in 1795 in opdracht van de kerkmeesters in veiligheid gebrachte elf84 familiewa pens aan het Moreau-orgel konden in 1810 worden herplaatst.85 Het opnieuw bekrachtigen van de verordening maakte duidelijk dat het ernst was. Kerkmeester Hanzo Lcmstra van Buma, die tevens hoofdschout van Gouda was, was door een ambtelijk schrijven al op de hoogte van deze ontwikkeling. Reeds op 26 maart verzocht hij, tijdens een vergadering, de kerkmeesters een tijd te bepalen waarbinnen de wapens van de grafzerken verwijderd zouden moeten worden.82 In de Goudasche Courant van 28 maart 1798 werd daarom door de kerkmeesters de vol gende advertentie geplaatst: “Kerkmeesteren van St. Jans Kerk te Gouda, door den Hoofdschout derzelver Stad aangezogt zynde tot het AMOVEEREN der WAPEN SCHILDEN op de GRAFTZARKEN, in gemelde Kerk gelegen, uit kragte ener na dere Aanschrijving, in die qualiteit bij hem ontvangen. Zo is het, dat Kerkmeeste ren voornoemd een iegelyk, wien het zouden mogen aangaan, adverteeren, dat men zorge, dat hunne Wapen Schild, of Schilden voor den 8 April aanstaande van hunne Zark of Zarken, in meer-gemelde Kerk gelegen, zyn geroyeerd; waar aan markeerende, Kerkmeesteren voornoemd genoodzaakt zouden zyn, daar op de nodige orders te stellen. In de volgende aflevering van de krant, die van 30 maart, werd de op roep herhaald. In de Goudasche Courant van 4 april 1798 werd de druk nog wat opge voerd door dc publicatie van de gewestclijke verordening met de toevoeging “Waar- schouwinge”. Het uiteindelijk resultaat was dat in 1798 uit ongeveer veertig graf zerken de wapens werden gehakt.83 Ook dit karwei werd uitgevoerd door één of meer vakbekwame steenhouwers, ten laste van de eigenaren van de graven. Evenals elders ontsprongen ook in Gouda enkele zerken, die onder een planken bovenvloer lagen, de dans. 82 Van Dolder-de Wit, op.cit. (n.27) p. 145 83 Het genoemde aantal is berekend op grond van de gegevens, die worden vermeld in C.P. Bloys van Treslong Prins, Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der pro vincie Zuid-Holland. Utrecht 1922, pp.248 1T. Opschriften van de grafzerken in de Sint-Janskerk te Gouda, opnieuw uitgegeven door dc Hervormde Gemeente te Gouda. 84 S.H. van der Kraats, Het orgel in de Sint-Janskerk. Geschiedenis van bijna vier eeuwen. Over druk van vijf artikelen in de Goudsche Courant april-mei 1938. De vier wapens van de burge meesters ontbreken in dc opsomming in Van Dolder-de Wit, op.cit. (n.73) p. 10 85 Van Dolder-de Wit, op cit. (n.27) p. 102

Schatkamer | 2000 | | pagina 24