HSI OH •Ij Burgemeester James De mededeling vanwege de redactie in de Negentiende verzameling bijdra gen van de oudheidkundige kring Die Gouda, dat de wapens tijdens deze restauratie met verf op de schilden werden aangebracht,90 blijkt dus onjuist te zijn. Burgemeester K.F.O. James was zowel op het be stuurlijke, als op het uitvoerende vlak, nauw bij de restauratie van het waaggebouw betrokken. Dit gold wel zeer in het bijzonder voor wat het opnieuw aan brengen van de wapens betreft. Het op de schilden verven van de wapens is, op een eerder tijdstip tijdens de restauratie, serieus overwogen. Zo gaf burgemees ter James, op een ongedateerd A4-tjc, aan L. Joosten het advies om één wapen, bijvoorbeeld dat van Cant, op een nauwkeurig omschreven wijze te schilderen. “Wanneer een schildersteigertje is aangebracht, wil ikzelf een en ander wel duidelijk met bv. een krijtje aangeven”, voegde hij eraan toe. En: “Is het overi gens nu in de herfst wel de tijd om de (natte) steen te schilderen?” Waarschijnlijk gaat het hier over de herfst van 1957. Dit voorbeeld maakt duidelijk dat het uiteindelijk de burgemeester was die bepaalde hoe de wapens aan de Waag er kwamen uit te zien. Ondanks zijn gebleken deskundigheid op het gebied van de he raldiek roept het uiteindelijke resultaat toch enkele vragen op. Bij vergelijking van de wapens van genoemde personen aan de Waag en in de gebrandschilderde glazen in de Sint-Janskerk valt op, dat het wapen van Gerard Sterre de meeste verschillen vertoont. Aan de Waag heeft het wapen van Sterre, op een effen veld in blauw,91 een zespuntige gouden ster. F Waag. Het ongedeelde wa pen van Gerard Sterre; in blauw een gouden ster van zes stralen. Foto J. Smink. 90 Negentiende verzameling bijdragen van de oudheidkundige kring Die Goude. Alphen aan den Rijn 1982, p.67, in het naschrift van de redactie. Deze onnauwkeurigheid werd door mij overgenomen in het artikel ‘De bouw van de Goudse Waag’, in: Tidinge van die Goude (1998-2), p.68 91 In dit artikel worden de gebruikelijke namen voor de kleuren gebruikt en niet de specifieke. De meest voorkomende kleuren worden in de heraldiek onderscheiden in twee metalen (goud en zilver) en vier hoofdkleuren: keel (rood), azuur (blauw), sabel (zwart) en sinopel (groen). 109 J I v** -

Schatkamer | 2000 | | pagina 27