1115 Van Dolder-de Wit, op.cit. (n.27) p. 102 vermeldt dat er enkele wapenborden en restanten van rouwkassen uit de Sint-Janskerk in het stedelijk museum terecht kwamen. 117 Tijdens de Bataafse Republiek moesten alle in het land aanwezige heraldische tekens worden verwijderd in het kader van een politiek programma, dat zich laat samenvat ten in de leuze “vrijheid, gelijkheid en broederschap". Volgens de aanhangers van de Franse Revolutie hadden de wapens geen ander oogmerk dan om vooroordelen aan te leren en te bestendigen, dat de bezitters ervan voortreffelijker wezens waren dan hun “natuurgenoten”. In Gouda moesten in 1795 de familiewapens aan openbare gebouwen, zoals de Waag, het het eerst ontgelden. Ze werden op vakbekwame wijze en met zorg van de schilden verwijderd. Iets later in het jaar 1795 waren de wapen en rouwborden in de Sint-Janskerk aan de beurt. Omdat er te weinig exemplaren door de erfgenamen waren afgehaald, werden de overige in het openbaar verkocht. Ze verdwenen, op een enkele uitzondering na,105 voorgoed uit het zicht en hierdoor is voor de plaatselijke geschiedenis een rijke bron van heraldische gegevens verloren gegaan. Pas driejaar later, in 1798, werden - na een herhaalde oproep - de wapens op de grafzerken aangepakt. Ook toen werd het egaliseren toevertrouwd aan vaklie den, op kosten van de eigenaars van de graven, zoals in de proclamatie van de Provi sionele Representanten van het Volk van Holland was voorgeschreven. Het is op merkelijk dat de vele wapens in de Goudse Glazen met rust werden gelaten. Een ver klaring hiervoor is op grond van de beschikbare bronnen niet te geven. De schade die op aandrang van de op Frankrijk georiënteerde Goudse bur gers aan het eind van de achttiende eeuw werd aangericht kon later slechts gedeelte lijk worden hersteld. In de Sint-Janskerk werden al in het begin van de negentiende eeuw de wapens van vier burgemeesters, van zes kerkmeesters en van de rentmeester van de kerk weer aan het Moreau-orgel bevestigd. In 1976 werden, in hetzelfde ge bouw, bij de Van Beverninghkapcl de wapens met grijze en witte verf weer op de schilden gepenseeld. Bij de Waag waren, als onderdeel van een grootscheepse res tauratie van het gebouw, ongeveer twee decennia eerder de wapens van de burge meesters weer in de schilden gebeeldhouwd. Onbeantwoord bleef de vraag waarom toen, bij de wapens van Sterrc en Van Groencndijck, voor een vorm werd gekozen, die afwijkt van die welke voorkomt in de wapenboeken, in de Goudse Glazen en op het wapentableau in het stadhuis. Toen de wapens in de zeventiende eeuw aan het waaggebouw werden aan gebracht wist een ieder wat een heraldisch wapen was, maar vandaag de dag is dat anders. Het was daarom niet alleen om kunsthistorische en esthetische, maar ook om educatieve redenen goed, dat de burgerlijke wapens van de Waag in 1958 - na een afwezigheid van ruim anderhalve eeuw - weer in het straatbeeld van Gouda terug keerden.

Schatkamer | 2000 | | pagina 35