Hoe een boer uit Bergambacht bestolen wordt door een Goudse hoer en vervolgens de vermoorde on schuld speelt. Gouda had van oudsher zijn rosse buurten. Een beruchte buurt was in dit opzicht de Vogelenzang, de huidige Wilhelminastraat. Maar bordelen bevonden zich op meerdere plekken in de gemeente. Zo hield Hille Diependijk een “hoerenhuys” in de Vissteeg, waar zij gelegenheid bood tot prostitutie. Op zekere dag werd in haar huis een boer uit Bergambacht beroofd. Hoewel dc getuigenissen elkaar wat tegenspreken is het gebeurde als volgt samen te vatten: Op donderdagmiddag 22 juli 1756 bezoekt Jan Dirkse Captcin, een 45-jarige boer uit Bergambacht, in enigszins beschonken toestand het bekende “hoerenhuys van Hille Diependijk in dc Vissteeg te Gouda. Na enige tijd beneden gezeten te hebben cn wat brandewijn gedronken te hebben verdwijnt hij samen met Aagje Breedveld naar een kamertje op de bovenverdieping, naar zijn zeggen “...om daar wat te slapen Volgens alweer zijn eigen lezing is hij gekleed op bed gaan liggen en toen hij wakker werd en naar beneden ging om zijn gelag te betalen bleek dat hij bestolen was van vier gouden dukaten. In werkelijkheid zal Jan Dirkse Captein wel iets anders van plan geweest zijn dan alleen te gaan slapen. Aagje Breedveld was, denk ik, wat oprechter in haar bekentenis, ...dat zij naar boven ging met de genoemde boer, niettegenstaande zij wist dat hij een getrouwd man was, om zich te laten gebruiken Maar laten we bij het begin beginnen. Uit de getuigenissen van Hillc Diepen dijk, de 70-jarige bordeelhoudster, Claartje van Putten, een meisje van 20 jaar en Aagje Breedveld, een vrouw van 34 jaar1 (twee vrouwen die regelmatig gebruik maakten van de faciliteiten van de bordeelhoudster, maar zich ook elders in dc stad voor hun diensten lieten betalen), kan het volgende verhaal gereconstrueerd worden. door J.D. Lafeber 118 1 Aagje Breedveld is op dat moment geen 34 jaar (zoals vermeld in het Crimineel Vonnisboek), maar 38 jaar. Zij is gedoopt op 11 februari 1718 in de St. Janskerk te Gouda, als dochter van Hendrik Breedveld en Hendrikje Hendriks Tuynman (getuige was Aiuia Jongerheld) - SAHM - DTB-boeken Gouda

Schatkamer | 2000 | | pagina 36