De wapens van de burgemeesters aan de Waag te Gouda in historisch perspectief INLEIDING In dit artikel staat de geschiedenis van het aanbrengen, het afhemen en het opnieuw aanbrengen van de familiewapens van de burgemeesters aan de Goudse Waag cen traal. Gouda had vier burgemeesters, toen Bartholomeus Eggers' de wapens voor het nieuwe waaggebouw maakte. De wapens van de burgemeesters werden geplaatst aan weerskanten van het reliëf van het kaaswegen. Het zijn voorbeelden van burgerlijke wapens, die in zwang kwamen in navolging van de adellijke. De burgerlijke heral diek nam in de Noordelijke Nederlanden in de zeventiende en achttiende eeuw een grote vlucht. Dit werd mogelijk gemaakt door het ontbreken van toezicht in welke vorm dan ook, want noch de overheid, noch een andere instantie bemoeide zich er mee. Sinds de opstand tegen Spanje heerste er in deze streken een onbeperkte vrij heid in het aannemen van een familiewapen. Als men zijn wapen later wilde verande ren, dan kon dat naar eigen goedvinden. Ook tegen het aannemen van het wapen van een gelijknamige, meestal een belangrijker, familie bestond in de Republiek der Ve renigde Nederlanden geen wettelijk bezwaar.2 In 1795 kwam er een einde aan deze heraldieke vrijheid, want toen werd het voeren van adellijke titels en familiewapens verboden.In het navolgende zal eerst worden uitgelegd waarom er in 1669 vier wa pens aan het waaggebouw werden aangebracht en waarom juist deze vier. Daarna zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de Bataafse Republiek, toen patriottische stadsbestuurders in Gouda deze wapens uit het stadsbeeld lieten verwijderen. Ten slotte zal worden stilgestaan bij de manier waarop sommige wapens in de 20e eeuw weer werden aangebracht. Er is een duidelijke samenhang tussen de aanwezigheid van familiewapens aan de voorgevel van de Waag en die aan de Sint-Janskerk. In de context, van de geschiedenis van de wapens van de burgemeesters aan het waagge bouw, zal daarom ruime aandacht worden besteed aan de lotgevallen van de talrijke familiewapens die zich van oudsher in de Sint-Janskerk bevonden. door J. Sniink 85 E. Neurdenburg, De zeventiende eeuwsche beeldhouwkunst in de noordelijke Nederlanden. Am sterdam 1948, pp.257 ff. voor bijzonderheden over Bartholomeus Eggers, die omstreeks 1630 in Amsterdam werd geboren en in 1692 overleed. 2 J.B. Rietstap, Handboek der wapenkunde. Leiden 19433, pp. 56 ff. Ongeveer 50% van de geschatte 80.000 families in de Noordelijke Nederlanden zou een wapen hebben gevoerd (p.58, n.l).

Schatkamer | 2000 | | pagina 3