HET ANCIEN RÉGIME Burgemeesters en hun verkiezing Buiten het kader van het onderwerp valt het wapen van Gouda aan de voor- en achterkant van de Waag, dat in de 17e eeuw nog niet was uitgerust met de wapen spreuk “Per aspera ad astra”.3 In de 15e eeuw, ten tijde van de landsheren uit het huis van Bourgondië, had Gouda twee burgemeesters.4 In 1477 werd dit aantal verdubbeld en Gouda kreeg toen evenveel burgemeesters als Haarlem, Delft, Leiden en Amsterdam. Gouda dankte dit aan een privilege van Maria van Bourgondië, waarin tevens werd bepaald dat een college van veertig Goudse notabelen dubbeltallen voor de benoemingen van burge meesters en schepenen mocht voordragen. Het voorrecht van het aanwijzen van dub beltallen was al eerder door Filips de Goede aan de stad geschonken, maar door Ka rei de Stoute weer ingetrokken. Maria van Bourgondië - enig kind en opvolger van Karei - zag zich bij de aanvang van haar regering voor veel problemen gesteld. Zij kon het zich daarom niet veroorloven alles bij het oude te laten en stemde ermee in dat de leden van de Veertigraad jaarlijks weer een lijst van kandidaten zouden op stellen.5 De Veertigraad moest 22 kandidaten nomineren, waaruit de Raad van Hol land de vier burgemeesters en de zeven schepenen kon kiezen. De Raad van Holland vormde het dagelijks bestuur van het gewest, dat bestond uit de stadhouder en een aantal raadsheren. Elk jaar op Heilige Dertienavond (5 januari) stelde de Raad van Holland de nieuwe burgemeesters en de schepenen aan.6 De Veertigraad was oorspronkelijk uitsluitend een college van kiesmannen. Het vulde zichzelf aan door coöptatie en de leden ervan mochten niet deelnemen aan de vergaderingen van de vroedschap. In de praktijke waren evenwel heel wat notabelen lid van beide colleges. 86 3 J. Smink, Versteende historie. Beeldhouwwerk aan de Waag, afl.2, in: Goudse Post, 29 januari 1997 4 Een beknopt overzicht van de geschiedenis van het ambt van Burgemeester van Gouda schreef J.E.J. Geselschap, als inleiding bij de portretten van Goudse burgemeesters in: Twaalfde verzame ling bijdragen van de oudheidkundige kring Die Goude (1963), pp.7 ff. 5 Het privilege van Maria van Bourgondië d.d. 23 maart 1477 werd op 10 november 1481 herbeves tigd. Voor de tekst ervan wordt verwezen naar G.J.J. Pot, Het Goudsche charter “van de veertich” van 10 november 1481, in: Vierde verzameling bijdragen van de oudheidkundige kring Die Goude (1943), pp. 120 ff 6 M.J. van Gent, Rumoer in de rekeningen. Hoeken en Kabeljauwen in de stadsrekeningen van Gouda 1467-1482 in: Tidinge van Die Goude (1998-1) pp.5 f

Schatkamer | 2000 | | pagina 4