88 Aan de voorzijde van het Goudse waaggebouw werden vier familiewapens “met helm ende looff”'0 aangebracht. De wapens werden naast het reliëf met de weeg- scêne geplaatst, en ze vallen onmiddellijk in het oog als men het gebouw aan de voorkant nadert. Dit werd mede bereikt doordat er geen pilasterstelling werd aange bracht, zoals bij de Waag in Leiden, een gebouw dat enkele jaren eerder door Pieter Post werd ontworpen. In Leiden werden de wapens van de vier burgemeesters zonder versierend beeldhouwwerk uitgevoerd. De schilden werden daar, verdeeld over de gevel, onder de pilasters aangebracht op de vier verhogingen, die zich tussen de wa terlijst en het marmeren reliëf van Rombout Verhuist bevinden. In het eerste ontwerp van de Waag in Gouda wilde Pieter Post de wapens van de burgemeesters op een soortgelijke wijze uitvoeren, dus zonder bijstukken en naast elkaar onder het reliëf van het kaaswegen." Dit plan werd niet goedgekeurd en de bouwmeester kreeg de opdracht een nieuwe tekening te maken. Het waaggebouw werd uiteindelijk groter en rijker gedecoreerd uitgevoerd dan aanvankelijk de opzet was. Een voordeel van het tweede ontwerp was, dat er bij de bovenverdieping nu bredere penanten kwamen voor het aanbrengen van de in wit marmer uitgevoerde wapens. De Goudse burgemeesters zullen dit met genoegen hebben geconstateerd, maar het gaat te ver om te denken dat dit de voornaamste reden was om het eerste ontwerp af te keuren.12 Bij het bepalen van de plaats en de grootte van het nieuwe waaggebouw heeft, zoals wel eens onjuist is voorgesteld, de zogenaamde loose waag geen rol gespeeld.13 Wat uiteindelijk de doorslag gaf waren de plaats en de maat van het stadhuis. De Waag werd precies in het verlengde van het stadhuis gebouwd en kreeg een breedte die, tot op de centimeter, overeenkwam met die van het stadhuis. Het toepassen van stenen kruisvensters, wat een terug grijpen w'as op een oudere bouwtraditie, bevorderde de overzichtelijkheid van de voorgevel.14 Gezien vanaf de Markt werden, van links naar rechts, de wapens aan gebracht van mr. Floris Cant, Gerard Stcrre, Donatus van Groenendijck en mr. Jacob Bonser. Wie de afgebeelde wapens niet herkent, kan de namen van de burge meesters eronder lezen. “Met helm ende looff’ 10 “Looff’ van loofwerk; het versierend beeldhouwwerk rond schild en helm 11 J. Smink, De bouw van de Goudse Waag, in: Tidinge van Die Goude (1998-2) p.71, pl.2 12 K. Kiem, Die IVaage als Bautyp. vol. 1Amsterdam 1996, p. 108, n.371 en A R. van de Putte, Iets over de Waag te Gouda, in: Tweede verzameling bijdragen van de oudheidkundige kring Die Goude (19462) p.56 13 Smink, art.cit. (n.l 1) pp.66 f 14 Kiem, op.cit. (n.12) p. 105

Schatkamer | 2000 | | pagina 6