8 Het belang van Kolff voor Van Goor is tweeledig. Enerzijds verschafte hij een toegang tot Indië als handelsgebied. Anderzijds had hij veel contacten met an dere boekverkopers. Zeker in het begin van de jaren vijftig waren de nieuwe boek handelaren gering in aantal. Hierdoor had de handel het karakter van een old boys- network. Kolff kon Van Goor daarom gemakkelijk aan nieuwe afnemers helpen. Het is moeilijk te zeggen hoe lang Kolff optrad als belangenbehartiger. Wel is dui delijk dat Van Haren Noman Kolff, later G. Kolff Co, niet voortdurend als intermediair fungeerde voor andere bedrijven. Vanaf de jaren zestig is de firma eerder één van de afnemers, dan enkel belangenbehartiger. Van Goor treedt dan steeds vaker rechtstreeks in contact met Indische boekhandelaren. Ook zijn er jaren dat er geen handel wordt gedreven met Kolff; die ik moest schrijven op de heer en Kolff Cie met wien ik in geen relatie sta en welke firma alzoo geen post in mijn boek heeft.115 Van Haren Noman Kolff te Batavia was in eerste instantie een depót voor vrachten die, afkomstig uit Gouda, bestemd waren voor het filiaal De Groot, Kolff Co te Semarang. De bestellingen werden evenwel gedaan bij het moederbedrijf. In een brief aan de heer De Burlet de dato 28 februari 1862 schrijft Van Goor: ‘De heeren De Groot, Kolff Cie te Semarang ontvangen tot heden geene goederen regtstreeks van mij, hunne orders worden vermoedelijk voor mij, aan het huis te Batavia opgedragen Ook heeft het filiaal te Batavia dikwijls als doorgeefluik voor andere firma’s ge fungeerd. Kennelijk ging dit niet altijd naar wens van de Goudse uitgever. Zo blijkt Van Haren Noman Kolff niet altijd de bestellingen op te nemen voor boekhandelaar Eduard Fuhri te Soerabaja. Van Goor neemt zich in 1858 dan ook voor om in het vervolg zelf te leveren aan Fuhri. ‘Tot zoo lang de Indische firma Van Haren Noman Kolff aan u mijne fondsartikelen leverde, vermeende ik gee ne vrijheid te hebben met u in regtstreeksche relatien te treden, ook ik voor mij ge voelde daaraan geene behoefte, aangezien de H.H. steeds elk nieuw artikel, dat voor Indië geschikt was direct ontvingen. Sedert eenige tijd hoorde ik dat gij niet meerder van hen uwe behoeften ontving, ja zelfs dat gij bij groote artikelen uit mijn fonds aanvroeg, die u om verschillende redenen en vermoedelijk onder ge fungeerde voorgevens niet werden toegezonden. '14 13 Brievenboek 96: 330 14 Brievenboek 94: 5 15 Brievenboek 96: 126

Schatkamer | 2001 | | pagina 10