Kennisgeving van het fonds 12 Het is niet mogelijk om alle voorwaarden te achterhalen, die op de fondscatalogi werden vermeld. Wel zijn er een aantal aanwijzingen. Zoals uit een brief aan de heer Ch. Koeken blijkt, konden goederen niet in consignatie worden gekocht. Een tweede voorwaarde wordt geformuleerd in een brief aan de heer Bastiaanse de dato 7 februari 1868. ‘Volgens mijn fondslijst worden remises vooraf verzocht en franco toezending per scheepsgelegenheid aangeboden daar in geen geval per landmail, daar toezending op mij niet alleen ten koste maar daarboven boeken en nette banden in beschadigde toestand aankomen. '26 Wanneer een afnemer niet volgens remise wilde betalen, bestond een andere mogelijkheid. bij franco aanvragen en bijvoeging van het montant worden de goederen franco per eerst vertrek kende schip geleverd of bij levering per mail het frankeerpost daarenboven in re kening gebracht. '21 De klanten in Nederlands-Indië werden in kennis gesteld van Van Goors fonds door middel van fondscatalogi. Deze bestonden in de eerste plaats uit een lijst van uitgegeven werken met de daarbij behorende prijzen. Voorts werden de voorwaar den vermeld, waaronder een boekhandelaar zijn waar kon bestellen. Deze hadden betrekking op de wijze van betalen, het aangaan van een handelstransactie en der gelijke. Om de fondscatalogi te verspreiden onder de kolonialen, voegde Van Goor deze toe aan kisten met boeken die hun bestemming vonden in Nederlands-Indië. De geadresseerde, meestal een boekverkoper, werd verzocht de catalogi te ver spreiden onder vrienden en kennissen. Bij wijze van reclame kregen zij soms ook een gratis exemplaar van een zojuist uitgegeven boek. ‘Voorts gaan daarbij nog gratis eenige fondslijsten, alsmede 1 Vaderlandsliefde en trouw, 1 De nachtegaal en de lijster en 1 Gedichtjes voor de jeugd. ,24 Ook ging Van Goor bij tijd en wijle zelf naar Indië om zijn catalogi te ver spreiden. 'Ik ben voornemend dezer dagen naar Indië te reizen, den eene circulai re catalogus van boeken aan diverse particulieren [te overhandigen]niet alleen op Java residerende maar ook op de Buiten-Bezittingen; het daarop besteld wor dende zal ik moeten leveren op een der hoofdplaatsen in Indië. '25 Het is echter niet waarschijnlijk dat dit een jaarlijkse aangelegenheid was, gezien de tijd en de kosten die ermee gepaard gingen. 24 Brievenboek 92: 32 25 Copieboek 12: 368 26 Copieboek 14: 60 27 Copieboek 15:81

Schatkamer | 2001 | | pagina 14