Bestelling door de Indische boekhandel 13 Toen Gerard Benjamin in 1871 overleed, werd het uitgeversbedrijf voort gezet onder de naam G.B. van Goor Zonen. In oktober van dat jaar schrijven de li- quidateurs een brief aan de heer Chatelin, boekverkoper te Padang. Hierin worden ook een aantal voorwaarden genoemd, waaronder zij bereid zijn hem tijdschriften, dagbladen en boeken te leveren, met andere woorden ‘uw correspondentschap waar te nemen op de meest uitgebreide schaalen. (Bijlage II).28 In hoeverre deze voorwaarden overeenstemmen met de door Gerard Benjamin gehanteerde is niet duidelijk. Particulieren, voor zover zij niet bij de boekhandel kochten, en boekhandelaren uit Indië bestelden doorgaans middels een brief of via een correspondent, een zaak waarnemer in Nederland. Ook boekhandelaren binnen Nederland verzochten om boeken die als uiteindelijke bestemming Indië hadden. Een markant voorbeeld is een bestelling van het Ministerie van Koloniën van Van der Burgs Grondbeginse len der NatuurkundeDit werk werd gedistribueerd naar Indië, Suriname en Cura sao, waarschijnlijk met educatieve doeleinden. ‘Immers durf ik mij te vleijen, dat door den maatregel van uwe Excellentie deze uitgave van van der Burg’s Natuur kunde in onze koloniën [wordt] verspreid, en ik langs dien weg geene vruchtelooze opofferingen voor dit werk zal gemaakt hebben.'29 Men kon bij Van Goor echter ook terecht voor bestellingen uit buitenland se fondsen. Hij fungeerde als exporteur van buitenlandse werken naar de archipel. 'De afzending heeft eenigszins langer aangehouden dan mij aangenaam was, doch door de aftrekking van alle communicatie met Parijs is de aanschaffing van enkele fransche werken steeds lastig geweest en zeer tijdrovend. ,3° Soms handelde Van Goor uit naam van een buitenlandse uitgever. In 1867 is er kennelijk zoveel vraag naar een catalogus van uitgever Leijbolt uit Keulen, dat Van Goor besluit voor deze uitgever zaken te doen. ‘Verder ontvangt u volgens verlangen eene ca talogus E. Leijbolt te Cöln. Ik heb mij, daar ik reeds van verschillende zijden uit Indië aanvragen van genoemde catalogus [heb ontvangen]mij als exporteur met deze heer in relatie gesteld, zoodat het mij aangenaam zijn zal uwe orders op deze catalogus te mogen ontvangen, daar ik ingevolge mijne met den heer Leijbolt ge- slotene overeenkomst, zijn waar gelijk aan zijne in de catalogus voorkomende prij zen en conditiën kan leveren. 131 28 Copieerboek 101: 370 29 Brievenboek 92: 45 30 Copieboek 16:31 31 Copieboek 13: 947

Schatkamer | 2001 | | pagina 15