Verzending naar Indië 14 Wanneer Van Goor zijn boeken per schip verzond, geschiedde dat vrijwel altijd via de scheepsbevrachters Knijper, Van Dam Smeer uit Rotterdam. Hij infor meerde eerst naar de vertrekdatum van de eerstvolgende scheepsgelegenheid. Ver volgens werd een kist verzonden met de naam van de geadresseerde, de naam van het schip en de desbetreffende kapitein. De cargadoors werden verzocht de kist te verzekeren en Van Goor het cognossement, de assurantiepolis en de nota van kos ten te zenden. Soms was bij de verzending een Certificaat van Oorsprong noodza kelijk. Dit certificaat toonde aan dat de betreffende werken uit Nederland afkom stig waren. In de heffing van invoerrechten werd namelijk verschil gemaakt naar de plaats van herkomst van de vracht. Het schip zette vervolgens koers naar een der hoofdsteden in Nederlands- Indië: Batavia op Java of Padang op Sumatra. Mogelijk is daar een opslagdepót geweest. Uit een brief aan Van Goor de dato 2 februari 1855 blijkt een kist boeken Er waren twee mogelijkheden om boeken naar de kolonie te verzenden: ofwel per schip, ofwel per landmail. De laatste mogelijkheid bestond uit een postdienst, die via Marseille of via Genua en Suez naar Indië ging. Deze manier van verzending was vooral geschikt voor de kleinere pakketten, en dus voor particulieren. Een voordeel hiervan was dat de verzendingen dichter bij de plaats van bestemming kwamen. Dit in tegenstelling tot vervoer per schip. Immers, verder dan de haven werden de vrachten niet vervoerd. ‘Wij zullen u al het te leveren direct per mail of per Stoomschip der Maatschappij [sturen], toezenden per mail kan natuurlijk op uwe woonplaats worden, het per Stoomschip toezenden [is] misschien genoeglij- ker voor u aan de heer en Tiedeman en Kerchem te Batavia.aldus Van Goor aan de heer Meijboom te Tjoemboeloeit.33 Vervoer per schip lijkt eerder normaal te zijn geweest voor vrachten die geadresseerd waren aan boekhandelaren. Ten slotte trad Van Goor ook als vertegenwoordiger op voor zijn kinderen. Het was mogelijk om boeken uit het fonds van Van Goor Zonen te bestellen. Ge rard Benjamin stimuleerde dit ook. ‘De heeren Van Goor Zoonen hebben ook het een en ander nieuws in de kist bijgepakt, doch zeggen mij u reeds direct geschre ven te hebben. ,32 Kennelijk werd het klantenbestand onderling overgedragen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het bedrijf na het overlijden van Gerard Benja min in 1871 werd voortgezet door Van Goor Zoonen onder de naam G.B. van Goor Zoonen. 32 Copieboek 16:31 33 Copieerboek 101: 426

Schatkamer | 2001 | | pagina 16