Distributie van overige goederen Uitgeverij Van Goor en het lezerspubliek in Nederlands-Indië 16 De vraag naar welke genres vertegenwoordigd zijn bij de verzendingen van Van Goor naar Indië hangt nauw samen met het soort publiek dat er bediend werd. De Nederlandse bevolking in Indië bestond immers voornamelijk uit personen van regeringswege. Het is daarom wellicht minder verwonderlijk, dat het culturele le ven in de tweede helft van de vorige eeuw in Indië geen hoogtij vierde. Wanneer een pianiste optreedt in Semarang, constateert P.A. Daum, een Indisch journalist: In de eerst jaren van de handel met Indië werden niet alleen boeken verzonden. De heer Meerten uit Soerabaja bijvoorbeeld bestelde naast boeken ook nog grootboe ken en schrijfpapier.38 Kennelijk bood uitgeverij Van Goor een exportmogelijkheid voor goederen die in de archipel nauwelijks voorhanden waren. Aan de andere kant betekende deze handel voor Van Goor wellicht een extra bron van inkomsten. Het is daarom veelzeggend dat dit met name in de eerste tien jaar van de handel met Indië gebeurde. Immers, in die eerste jaren bestond nog weinig zekerheid over de afzet. Een extra handel kon de naar verhouding dure vrachtkosten compenseren en was zo waarschijnlijk een vorm van risicospreiding. Eén van de meer orginele voorbeelden betreft de handel in speelkaarten. Rond 1861 heeft Kolff Van Goor verzocht om speelkaarten te zenden. Van Goor wendt zich hiertoe tot speelkaartenfabrikant Daveluy uit Brugge. De eerste zending van medio april 1861 bevat maar liefst 110 gros speelkaarten. Bij aankomst blijken de kaarten echter incompleet en zeer slecht van kwaliteit. Van Goor waarschuwt daarop Daveluy. Bij een tweede zending is de kwaliteit helaas nog steeds bedroe vend en meldt Van Goor: ‘Zij schreeuwen wraak dat een fabrikant zulke kaarten durft te leveren waar alles, zowel van voren als van achteren afgaat en losgaat.,39 Het is daarom weinig verwonderlijk, dat na 1862 geen speelkaarten meer naar de archipel worden verzonden. Ten einde nu deze moeijelijkheden geheel op te heffen, dacht mij het beste, hen een huis in Indië aan te wijzen, waar zij de voor mij bestemde gelden konden storten, en hierover nu aan de Crediet-Vereeniging schrijvende, heeft mij de directie uw huis aangewezen, waardoor dan de voor mij bij u gestorte gelden, met lederen mail aan de Crediet- Vereeniging konden worden overgemaakt, en ik op die wijze gemakkelijk en geregeld in het bezit dier gelden kan komen.,37 37 Copieboek 13: 916

Schatkamer | 2001 | | pagina 18