17 ‘Gebrek aan belangstelling, waar het artiesten betreft die niet tot de jongleurs en kunstrijders behooren, is hier ter stede een zeer gewoon verschijnsel. 40 Om een indruk te krijgen van de boeken die zoal geliefd waren onder de kolonia len, biedt een circulaire van W.J. van Haren Noman een mogelijkheid. Wanneer hij zich begin jaren vijftig te Batavia vestigt, acht hij het nodig de Nederlandse uitge vers te informeren over welke boeken verkoopbaar zijn. ‘Soliede werken van we tenschappelijke aard vinden altoos aftrek, vooral wanneer zij daarbij een eenigs- zins populairen inhoud voegen. Belletristische werken, en daaronder met name romans, vinden dan slechts hunne plaats, als uitstekende of geruchtmakende namen op de titels voorkomen. 41 Aanvankelijk waren de Nederlandse uitgevers optimistisch. Zij stuurden grote hoeveelheden boeken aan Van Haren Noman, die na een jaar weer terug kwamen omdat ze gewoonweg onverkoopbaar waren. De geringe aftrek had ver schillende oorzaken. In de eerste plaats had het Indische klimaat een uitputtende werking. Voor zover literatuur gelezen werd, moest dit vooral van ontspannende aard zijn. Met name de zogenoemde Franse romannetjes waren in trek. Daarnaast vormden de leesgezelschappen grote concurrenten. De hoge kosten bij het bestel len van boeken ten slotte waren ook debet aan de geringe afzet. Niet alleen de overtocht van Nederland naar Indië kwam voor rekening van de afnemer, ook de kosten van verpakking, prauw- en koelieloon moesten door hem betaald worden. Van het koloniale publiek van uitgeverij Van Goor in het bijzonder is het mogelijk een geraffineerder beeld te schetsen, dankzij de intekenlijsten van de Prachtbijbel en het Koningrijk der Nederlanden. Hierin werden naast de namen van de intekenaars ook beroep en woonplaats genoemd. Daarnaast biedt de uit gaande post een beeld van Van Goors publiek. Omdat veel van de in Indië woon achtige Nederlanders vermeld werden in het Almanak- en naam-register van Ne- derlands-Indië, was het mogelijk om met behulp daarvan ook de beroepen van de geadresseerden te achterhalen. Wel is het belangrijk te benadrukken, dat alleen di recte particuliere afnemers in de boekhouding voorkomen. De klanten van de Indi sche boekhandel zelf zijn nagenoeg onbekend. Bovendien zijn niet alle namen van afnemers bewaard gebleven in de overgeleverde archiefstukken. Er kan daarom geen volledig beeld van Van Goors koperspubliek worden geschetst; wel zijn ten densen waar te nemen voor wat de geografische verdeling en de sociale positie daarvan betreft. 58 Brievenboek 92: 283 19 Brievenboek 96: 228 40 De Locomotief, 25-08-1880 41 Kruseman (1886), p. 767

Schatkamer | 2001 | | pagina 19