18 Geografische verspreiding van het lezerspubliek Het grootste deel van Van Goors publiek bevindt zich in de grote steden als Bata via, Semarang, Soerabaja en Padang. Naast zelfstandige beroepen die onontbeer lijk in een kolonie waren (apotheker, notaris, dominee), bestond het publiek aldaar voornamelijk uit koopmannen en ambtenaren. Verreweg het grootste aandeel wordt ingenomen door Batavia. Naast apotheker Nauta en notaris Van Sonsbeek bijvoorbeeld komen in de boekhouding kopers voor als Mr. J.R. Couperus, Raads heer bij het Hoog Gerechtshof voor Nederlands-Indië; B. Hagenaar, ambtenaar bij de Directie der Middelen en Domeinen; F.H. Kroon, Koopman; W. Humme, Con troleur der in- en uitgaande rechten; W. van Ommeren, Koopman; Mr. J. de Wal, Lid van het Hooggerechtshof; en F.J. Wenzel, Geëmployeerde bij de Raad van Nederlands-Indië. Op de tweede plaats komt Semarang. In deze stad zijn soortgelijke beroe pen vertegenwoordigd: J.H. Roduner, Hulponderwijzer op de openbare lagere school; G.L. Dorrepaal, Koopman; C.P. Lammers van Torenburg, Dominee; H.D. Potter, Resident; R.W.H. Ramdohr, Boekhouder der Wees- en Boedelkamer. De derde grote handelsstad is Soerabaja. Ook hier verschijnen weer rege ringsfunctionarissen: J. Hageman, Griffier en ambtenaar van het openbaar minste- rie op het residentie-gerecht; D. van der Burg, Koopman; G.E Ellinger, apotheker; Mr. F.H. der Kinderen, Griffier bij de Raad van Justitie; en Mr. W.H. Mulock Houwer, Lid van de Raad van Jusutitie. Ten slotte neemt Padang op Sumatra een redelijk deel van het koperspubliek voor rekening: P. van Geelen, Gouver- nementsonderwijzer; H.J. van Giebing, Deurwaarder; A.H. Gijsberts, Controleur bij het Binnenlands Bestuur; H.M. Andree Wiltens, Assistent-resident en magi straat; en A. Terzenaar, Koopman. Voorts zijn kopers verspreid over de kleinere steden en over de binnenlan den van Java en Sumatra. In deze regionen komen met name residenten en planta- gehouders voor. Op Java bijvoorbeeld suikerfabrikant J.A. Berkholst te Passuruan, gelegen in het oosten van Java; P.J. van Breda, Secretaris van de residentie Tegal; H.A.M. Brumsteede, Thee-contractant te Bandung; P. de Gaaij Fortman, Dominee te Passuruan; G.F.A Gout, Administrateur te Djetes onder Soerakarta; J.E. Herder schee, Suikerfabrikant te Pekalongan; en J.W.F. Lutter, Commies op het residen- tie-kantoor te Rembang. De afzetmarkt van Van Goors fonds bevindt zich dus voornamelijk in de grote steden op Java en Sumatra. Er werden echter ook boeken getransporteerd naar veel kleinere en moeilijker bereikbare eilanden: naar M.H. Beekveld, Secreta ris der residentie Menado op Celebes; naar M. van der Roest in Moeara op Bor neo; naar J.S. van der Broek, Onder-Pakhuismeester te Menado; en zelfs naar Ti mor, waar T.R.J.M. Huijssers, Administrateur van ’s Lands kas, woonde.

Schatkamer | 2001 | | pagina 20