19 Sociale positie van het lezerspubliek Het bepalen van de sociale positie met behulp van de intekenlijsten van de Pracht- bijbel en het Koningrijk der Nederlanden kan een vertekend beeld opleveren. Im mers, de intekenaars van de Prachtbijbel moeten behoorlijk kapitaalkrachtig zijn geweest, terwijl een tijdschrift binnen ieders handbereik moet hebben gelegen. Toch valt op dat ook de geadresseerden van de uitgaande post vrij hoge functies bekleedden. Daarom moet aan dit aspect wellicht niet teveel gewicht worden ge hangen. De kopers kunnen grofweg verdeeld worden onder drie beroepsgroepen, te weten ambtenaren (residentie-medewerkers, juristen, militairen, onderwijzers, ove rige), zelfstandigen en overige beroepen. Op basis hiervan was het mogelijk het volgende overzicht te maken: Ambtenaren Ambtenaren van een residentie'. Griffier en ambtenaar van het openbaar ministerie op een residentie-gerecht, Secretaris van een residentie, Controleur bij het Bin nenlands Bestuur, Assistent-resident, Administrateur, Resident, Geëmployeerde op het residentie-kantoor, Commis op een residentie-kantoor. Juristen'. Deurwaarder, Notaris, Raadsheer in een hooggerechtshof, Griffier bij de raad van justitie, Lid van de raad van justitie, Waarnemend notaris. Militairen'. Ouder intendant bij de militaire administratie, Majoor, Officier der ar tillerie, Officier van gezondheid, Adminstrateur der marine-bakkerij. Onderwijzers'. Gouvernementsonderwijzer, Hulponderwijzer, Hoofdonderwijzer. Overige'. Boekhouder bij de generale directie van finantiën, Ambtenaar bij de di rectie der middelen en domeinen, Controleur bij de landsinkomsten en cultures. Zelfstandigen Apotheker, Arts, Theecontractant, Koopman, Dominee, Landmeter, Suikerfabri- kant, Boekhandelaar, Pakhuismeester, Kleermaker, Logementhouder, Vertaler uit het Javaans, Landeigenaar. Overige beroepen Boekhouder der Wees- en Boedelkamer, Ingenieur der Mijnen, Commies Archiva ris van het mijnwezen. Verreweg de grootste categorie kopers wordt gevormd door de ambtenaren. Daarbin nen zijn vooral de residentie-medewerkers sterk vertegenwoordigd. Het is opvallend dat het koperspubliek van Van Goors fonds vrij hoge functies bekleedt, terwijl ‘mo dale’ beroepen als kleermaker, landmeter en vertaler duidelijk in de minderheid zijn. Een mogelijke verklaring hiervoor is de doorgaans hoge prijs van boeken in Indië. Immers, nadat deze geïmporteerd waren, moesten ook nog eens de vracht-, verpak- kings- en vervoerskosten betaald worden om van de haven naar de plaats van be stemming te worden gebracht.

Schatkamer | 2001 | | pagina 21