De afzet van boeken 20 Van Goor exporteert niet alleen uit eigen fonds, maar vervoert ook boeken over de vrijmetselarij uit buitenlandse fondsen. In een brief aan G.E. Ellinger, apotheker te Soerabaja, de dato 2 november 1867, voegt de uitgever de factuur toe. Maar liefst negen werken worden besteld, met titels als: Bibliographic der Frei- mauerei, Manuel des Franc-Maqon contenant les refter, etc en Vrijmetselaars- almanak voor Nederlandse vrijmetselaars van 1794 tot heden.44 In het verlengde van het vorige ligt de vraag welke boeken zoal gewild waren. Was dat enkel praktische literatuur die dienstbaar kon zijn bij de uitoefening van het beroep, of was ook literatuur van vermakelijke aard in trek? De bestellingen van de boekverkopers werden doorgaans genoteerd in de Boekverkopersboeken. Uit de periode 1852-1872 zijn hiervan echter slechts drie exemplaren bewaard gebleven, waarin niet meer dan zes magere bestellingen staan. Soms werd ook in brieven over een bestelling gesproken of werd een complete factuur overgenomen. De vrijmetselarij in Indië Een categorie kopers die in het bovenstaande minder duidelijk naar voren komt zijn de vrijmetselaars. De vrijmetselarij had in Indië verschillende takken en de leden wa ren verenigd in zogenoemde loges, die al vanaf de achttiende eeuw bestonden. Niet alleen distribueerde Van Goor boeken aan de vrijmetselaars, maar hij had in eigen fonds ook diverse publicaties op dit terrein. In 1852 gaf hij bijvoorbeeld een boek uit, getiteld Algemeene geschiedenis der vrijmetselarij, ontleend aan hare oude docu menten van Emmanuel Rebold. Al vrij vroeg exporteert hij boeken aan de vrijmetselarij in Indië. Op 17 okto ber 1859 schrijft hij aan de cargadoors Knijper, Van Dam Smeer: ‘Bij deze heb ik het genoegen u toe te zenden een pakje voor de loge de Vriendschap te Soerabaija met vriendelijk verzoek dit met het barkschip Kinderdijk Kapitein D. Zwanenburg mede te geven. 'n Ook in een brief van 18 september 1861 blijkt sprake te zijn van gewilde vrijmetselaarsboekjes. G.P. Ockerse uit Semarang heeft kennelijk verzocht om enkele niet meer in de handel te verkrijgen werken. 'In antwoord op uwe waarde van den 18 julij j.l. heb ik het voorrecht u in kennis te stellen dat een mijner vrienden genegen is zijne collectie vrijmetselaars-jaarboekjes te verkoopen en wel de jaar gangen 1805, 1807 tot en met 1814, 1817, 1820 en 1821, 1823 tot 1839 zijnde in het geheel 29 stuks deze die hij afstaat tegen het netto bedrag van f 45,-. ’43 42 Brievenboek 94: 331 43 Brievenboek 96: 126 44 Copieboek 13: 865

Schatkamer | 2001 | | pagina 22