De Prachtbijbel in Nederlands-Indië 23 In dit overzicht lijken Van Haren Nomans woorden bewaarheid te worden. Het zijn met name de wetenschappelijke werken op het gebied van taalkunde en natuurkun de die aftrek vinden. Dit is niet verwonderlijk, gezien de aanwezigheid van een natuurkundige vereniging in Nederlands-Indië en de Vereeniging tot bevordering van geneeskundige wetenschappen in Indië. De indruk ontstaat dat vooral die boe ken geliefd waren, die hun diensten konden bewijzen bij het uitoefenen van een beroep {Handboek der genees- en verloskunde van het vee) en in het onderwijs, zoals de aardrijkskundige en taalkundige boeken. Ook is het opvallend dat het aandeel literatuur inderdaad zeer marginaal is. Kennelijk zijn alleen zeer grote namen als Dante en Shakespeare verantwoord om naar Indië te exporteren. En wanneer minder bekende literatuur wel geëxporteerd wordt, dan zijn dat vooral kinderboeken. Bij de eerste contacten tussen Van Goor en Indië lijkt de handel enkel te be staan uit praktische handboeken, Dit lijkt de tendens gedurende de jaren vijftig tot zeventig. De heer Enderlée bijvoorbeeld, lid van de Vereeniging tot bevordering van geneeskundige wetenschappen in Nederlandsch-Indië, bestelt Grondbeginse len Dierkunde van Van Harling en het Chemisch Taschen Rezeptenbuclf5 Of de heer Van Giebing, deurwaarder te Padang, die naast vele andere praktische boeken het Zakboekje voor notarissen en procureurs bestelt. De afzet van literatuur komt zeer gestaag op gang en bestaat aanvankelijk uit met name kinderboeken. Literair werk wordt in de boekhouding pas in 1872 voor het eerst genoemd. Dezelfde heer Van Giebing bestelt dan de complete werken van Shakespeare en de Divina Co- media van Dante.16 Dit lijkt kenmerkend voor de geringe populariteit van literatuur in de archipel in het algemeen. Het valt op dat de Prachtbijbel, gezien het jaar van uitgaaf in 1855, grote aftrek vindt in Nederlands-Indië. Van de ongeveer 5500 intekenaren zijn 83 afkomstig van plaatsen als Batavia, Soerabaja en Semarang. De meeste van deze afnemers woonden op Java. Zoals vermeld, konden zij tussen 1852 en 1854 intekenen bij de firma’s Lange Co en Van Haren Noman Kolff te Batavia. Deze boekhandela ren namen respectievelijk dertien en 65 exemplaren voor hun rekening. De namen werden gemeld aan Van Goor te Gouda. 'Van de 13/12 exemplaren Prachtbijbel compleet gebonden heb ik nota genomen en zal vermoedelijk met het einde van 1855 compleet zijn. Geef mij vooral de namen uwer inteekenaars op, ten einde 45 Copieboek 15:1 46 Copieboek 18:11

Schatkamer | 2001 | | pagina 25