Zwarte bladzijden uit de geschiedenis van remonstrants Gouda door dr Simon Vuyk Inleiding Ieder mens heeft zijn schaduwzijde. In het theater trekken de drama’s van het men selijk leven onze aandacht op het toneel. Zij houden ons een spiegel voor. Vaak zinken die verhalen weg in het duister van het verleden, totdat ienr.nd het dossier opnieuw opent. Soms licht hij daarmee het deksel van een doofpo Zo’n dossier vertelt ons de droeve geschiedenis van Johannes van der Werken, remonstrants predikant te Gouda van 1731 tot 1752.' Jan van der Werken (1699-1759) wordt predikant te Gouda Jan van der Werken werd in 1699 in Rotterdam geboren uit een fan ilie die al eeu wen lang in de Maasstad thuis was. Zijn ouders waren Jacob van der Werken en Maria Besaert. Zij woonden in de Houttuyn. Jans tante, Dirkje van der Werken, was gehuwd met de remoi strantse predi kant Adriaan van Peltenburg. Deze beëindigde zijn loopbaan in 1716, nadat hij geruime tijd de gemeente te Hoorn gediend had. Zij keerden terug naar Rotterdam, waar zij aan de deftige zijde van het Delftse Veer woonden. Van Peltenburg en zijn vrouw zaten er warmpjes bij. Zij waren kinderloos en zee' op hun neef gesteld. Zij zullen als goede remonstranten Jan hebben aangeraden een studie te overwegen aan het seminarium der Broederschap (Sociëteit). Het werd als een eer voor de familie beschouwd wanneer één der leden zich beschikbaar stelde voor het predikantschap. In de kleine kring van de Sociëteit telde dat. 1 Dit verhaal berust op gegevens uit Rijks Archief Utrecht (RAU), Archief'Rem. Broederschap 82: Handelingen van de Grote Vergaderingen, Notulen College van professor en curatoren van het semi narium en Streekarchief Hollands Midden (SAHM), Archief remonstrantse gemeente Gouda: notulen van de kerkenraad en het dossier Jan van der Werken, Gemeente Archief Rotterdam (GAR), Archief remonstrantse gemeente 326 en het Oud Notarieel Archief. Het hierna volgende ar.ikel zal in het be gin van het jaar 2002 tevens verschijnen in een boekje over de schaduwzijde van d? verlichte remon stranten, De dronken Arminiaanse Dominee. Van dr Simon Vuyk verschenen eerde.' bij uitgeverij De Bataafsche Leeuw De verdraagzame gemeente van vrije christenen, remonstranten op de bres voor de Bataafse Republiek 1780-1800 (1995), Uitdovende Verlichting, remonstranten als deftige vader landers 1800-1860 (1998) en Verlichte verzen en kolommen, remonstranten in de letterkunde en tijd schriften van de Verlichting 1720-1820 (2000) 37

Schatkamer | 2001 | | pagina 3