ff® r M Schilderij ‘Winter’ Jacob Okhuijsen was in 1794 getrouwd met Machtilda Maria van Dijk, af komstig uit Zwijndrecht. (Zij was op 4 mei 1774 geboren in Hendrik Ido Ambacht en op 8 mei 1774 gedoopt in Zwijndrecht.) Zij was de dochter van Jan van Dijk, Heer van Oudelands Ambacht en Magtilda Maria Kersse. Oude kaarten van de omgeving van Zwijndrecht zijn bestudeerd. Op een kaart van 1683 zijn veel her kenningspunten met het schilderij ‘De Winter’ terug te vinden: rechts onderaan het toen al vervallen oude Huys Develsteyn. Iets daar voorbij is een zijtak van de rivier de Devel. Hierover zou dan zeer waarschijnlijk de kwakel van het schilderij zijn, over ‘de Vaart’ of Molensteeg. Tussen deze zijtak en het kerkje is nog een zijtak., de ‘Bootjessteeg’. Op het schilderij is ook duidelijk zo’n zijtak te zien. Het kerkje is het Pietermanskerkje, in 1790 aanmerkelijk opgehaald en verbeterd. Vermoede lijk is de situatie van het schilderij van voor die tijd. Het schilderij stelt dan zeer waarschijnlijk voor het dorpje Heer Oudelands Ambacht. Het is mogelijk dat de schildering is nagemaakt van een bestaand schilderij. Wellicht komt dit ooit nog eens te voorschijn uit een familie-collectie? Waarom zou er op de hekpalen de naam Veen-lust zijn geschreven? Dit zou wel eens ter ere van Cornelis van Veen kunnen zijn gedaan. Hij was de eigenaar van het huis, dat vermoedelijk nog maar pas was gebouwd toen de behangselschilde- ringen werden aangebracht. Het was in de tijd dat de vervening in Moordrecht nog volop in gang was. H 'i 24

Schatkamer | 2002 | | pagina 26