DE OUDSTE BOEKEN VAN DE GOUDSE STADSLIBRIJE (I) De bronnen - De boeken afkomstig van confiscaties door drs Jan Willem Klein Inleiding Deze bijdrage vloeit voort uit een groter onderzoek naar de herkomst van de boe ken van de librije, en dan vooral van de boeken die het “oude bestand” uitmaken.' In een aantal artikelen wil ik het een en ander uit de doeken doen over de boeken die vrijwel vanaf het begin in de stadslibrije aanwezig waren. De Goudse librije vormt de basiscollectie van de huidige regionaal- historische bibliotheek. Samen met het bewaard gebleven librije-archief vormt zij een boeiend object van onderzoek. Vooral voor het aspect van verwerving is het librije-archief onontbeerlijk. De schenkingen en aankopen staan meestendeels in de notulenboeken verantwoord. De aankopen zijn ook te achterhalen doordat er pakken rekeningen bewaard gebleven zijn, terwijl de schenkingen gememoreerd worden op de ‘schenkingslijsten’ en ‘nomenclatores’. De schenkingslijsten zijn gewone papieren lijsten, waarop de namen der schenkers en (een deel van) hun boekengiften genoteerd staan. De 'nomenclatores’ geven dezelfde informatie, maar in de vorm van grote perkamenten borden, die aan de muur van de librije op gehangen waren. De vroegere Goudse stadslibrije maakt tegenwoordig onderdeel uit van de regio- naal-historische bibliotheek van het Streekarchief Hollands Midden. De naamsbe kendheid van de librije is er de oorzaak van dat de bibliotheek van het Streekar chief geassocieerd wordt met voornamelijk oude boeken. Weliswaar vaak mooie oude boeken, maar zij wordt toch vooral gezien als een curiosum. Dat de regio- naal-historische bibliotheek in haar geheel een moderne onderzoeksbibliotheek is, waarvoor al jaren veel van de laatst verschenen boeken op (regionaal-)historisch terrein aangeschaft wordt en dat zij daardoor een goed geoutilleerd aparaat voor studie en wetenschap geworden is, is minder bekend. Maar daar zal ik later nog eens op terugkomen. 1 Onder “oude bestand” versta ik de boeken die in de catalogus uit 1874 beschreven staan (zie verder hieronder).

Schatkamer | 2002 | | pagina 3