De bronnen: catalogi en inventarislijsten de Openbare Boekerij te De groei van de librije is ook te volgen aan de hand van de geschreven en gedrukte catalogi die in het librije-archief bewaard gebleven zijn, hoewel de col lectie catalogi niet compleet is. De laatste integrale catalogus dateert van 1874! Daarna is er nog wel in 1910 een supplementcatalogus verschenen van boeken die in 1874 vergeten waren plus de boeken die sinds 1 874 verworven waren. Maar een catalogus waarin het hele boekenbezit opgenomen was, is sindsdien niet meer ge publiceerd. De nieuwe aanwinsten werden bijgeschreven in een doorschoten exemplaar van de samengebonden catalogi uit 1874 en 1910. Vanaf ongeveer 1984 worden de nieuwe aanwinsten in een computerbestand gecatalogiseerd; hierin wordt met terugwerkende kracht ook het oude bestand opgenomen. De primaire bronnen voor dit onderzoek zijn de catalogi en de inventarislijsten. Het verschil tussen een catalogus en een inventarislijst is hier: een catalogus be schrijft het boekenbestand van de librije en een inventarislijst beschrijft de boeken die bij de confiscatie van de kerk- en kloosterbibliotheken door de magistraat zijn geregistreerd ten behoeve van de opname in de stadslibrije. De catalogi die ik gebruikt heb zijn de volgende (tussen haakjes staat de verwijzing naar het librije-archief):2 Cat. 1874'. De basiscatalogus uit 1874: Catalogus van Gouda, Gouda, G.B. van Goor Zonen, 1874. De boeken in deze catalogus vormen het “oude bestand”, het uitgangspunt voor dit onderzoek. Cat. 1867 (LA 58): Handgeschreven catalogus, samengesteld door A.K. Kemper, ge dateerd 1 maart 1867. Op titelpagina: Proeve van eenen Catalogus der Boeken, zich bevindende in de Openbare Boekerij binnen de stad Gouda. (1 Maart 1867). Onderaan de titelpagina: NB. Deze proeve van een’ Catalogus is niet geschikt en niet bestemd voor de pers. Het was dus geen officiële catalogus. Cat. 1798 (LA 56a): Gedrukte catalogus uit 1798: Bibliothecae Goudanae Publicae Catalogus, Gouda, Wouter Verblaauw, 1798. Hierin: handschriftelijke aanvullingen tot ca. 1846. Cat. 1766 (LA 55): Gedrukte catalogus: Bibliotheacae Goudanae Publicae Catalo gus. Gouda, Joannes van der Klos, 1766. (Doorschoten exemplaar.) Hierin: handschriftelijke aanvullingen, tot ca. 1798 bijgehouden. 1 2 Ze staan in omgekeerd chronologische volgorde. Bij het onderzoek was het namelijk makkelijker om te kijken welke boeken er ook al in de voorafgaande catalogus staan, dan andersom. De afkortin gen zijn van mij en bedoeld om makkelijker aan een bepaalde catalogus te refereren.

Schatkamer | 2002 | | pagina 4