In de aanloop naar Cat. 1645 zijn er op verschillende momenten inventarislijsten opgemaakt van over te dragen institutionele bibliotheken. Het zijn: De derde belangrijke catalogus tenslotte is Cat. 1874: de laatste catalogus waarin het integrale boekenbestand van de librije is beschreven. Het boekenbestand uit 1874 noem ik het “oude bestand'. In Cat. 1874 hadden de boeken nog geen signatuur of volgnummer. Later is er een volgnummer aan de boeken toegekend, dat met de hand vóór de titels in de catalogus geschreven is. Deze nummering heb ik aangehouden als referentienummer.4 Het “oude bestand” telde nog geen 1500 titels. Zelfs aangevuld met enkele vergeten boeken die opgenomen zijn in de supplementcatalogus uit 1910, wordt het aantal van 2000 niet gehaald; een overzichtelijk geheel dus.5 Kerk94 (LA 42). Deze registreert de boeken die pastoor Frederick Gerardsz de Lange bij zijn overlijden onder zijn hoede had en die afkomstig waren uit het bezit van de librije van de St. Janskerk: Catalogus vande boucken ons onderge schreven als daertoe bijde heeren Burgemeesters gecommitteert zijnde overgelevert bij heer Frederick Geratz de Lange opten 26en Aprilis 1594. Steinl (LA 43 (f. 1-6)). Deze lijst is opgemaakt na het overlijden van Herman Blij, reguliere kanunnik van klooster Stein in 1599: Inventaris vande boucken dye gevonden zijn int sterfhuys van heer Harmen Jacobsz. Blij, eertijts conven- tuael vanden Reguliers, gemaect ter ordonnantie vanden Burgermeesteren opten XVlen Septembris 1599. In presentie van Cornelis Gerritsz. de Langhe ende Dirck Dircxz. de Langhe, Schepenen der stede vander Goude. Deze lijst is samengebonden met de volgende twee. De boeken zijn pas later overgedragen, zie hieronder bij Cusanus. Stein2 (LA 43 (f. 6-8)). Dit is een lijst met boeken van klooster Stein, die in 1611 zijn overgedragen, waarschijnlijk in plaats van de vorige lijst {Steinl): boeken die op de ene lijst voorkomen, vinden we terug op deze lijst, maar Stein2 is veel korter. Zie verder hieronder bij Cusanus. Col3 (LA 43 (f.8v-9r)6. Dit is een lijstje boeken van de Collatiebroeders die onder dezelfde omstandigheden als Stein2 zijn overgedragen. Deze lijst is, samen met de vorige, gedateerd 14 mei 1611. Zie verder Cusanus. 4 Tegenwoordig werkt men met kast-, plank- en volgnummers, maar aangezien de omnummering nog niet geheel voltooid is en in de oudere literatuur steeds naar het volgnummer verwezen wordt, houd ik die oude nummering aan. 5 Vooral de laatste tien, twintig jaar zijn de aankopen met sprongen omhoog gegaan, zodat de regio- naal-historische bibliotheek nu ongeveer het 20-voudige aan boeken bezit. Overigens is het aantal banden veel hoger dan dat van de opgegeven titels: meerdelige werken en dergelijke vielen onder één nummer. 6 Er zijn enkele vroege boekenlijsten, die voor dit artikel van weinig belang zijn. Zo zijn Coll en Col2 twee I5e-eeuwse boekenlijstjes van de Collatiebroeders. 5

Schatkamer | 2002 | | pagina 7