6 Cusanus (in LA 35a). Volgens de zogenaamde “schenkingslijsten”, die pas rond 1645 zijn opgemaakt, heeft onderpastoor Comelis Leonardi Cusanus op 14 mei 1611 ruim 100 boeken geschonken: Mr. Cornelius Leonardi alias Cusanus, vice-pastor quondam huius Ecclesiae et notarius, ende heeft gegeven, waarna slechts zes boeken bij titel genoemd worden, gevolgd door de mededeling “ende nog 97, volgende den catalogus daervan zijnde van dato den 14en Meye 1611”. In de marge staat nog dat hij in 1611 overleden zou zijn: “Obiit 1611”. De beschreven boeken komen echter ook voor op de lijsten Stein 1 en/of Stein2. Het wordt nog merkwaardiger wanneer we weten dat Cusanus al in 1574 is overleden en niet in 1611! Wat er gebeurd kan zijn, is dat na de dood van Cusanus in 1574 de boeken die hij onder zich had, in bewaring gekomen zijn bij Herman Blij. Wellicht waren die boeken oorspronkelijk afkomstig van Stein en van de Collatiebroeders: in LA 43 zijn die boeken gespecificeerd.7 Het gezamenlijke oprschrift van Stein2 en Col3 luidt: Inventaris vande boucken gecomen vande Reguliers ende Collatiebroeders binnen der Goude bij heer Cornelis Adriaensz., eertijts conventuael vande Reguliers voors., duer last vande Magistraet der voors. stede ter librie van St. Janskerck gelevert in voldoeninge van den voorgaenden inventaris. (De hier genoemde “voorgaande inventaris” is de lijst van Blij Steinl}). Het gezamenlijke onderschrift van alle drie de lijsten (Steinl, Stein2 en Col3) luidt: Wij ondergescreven als bij provisie gecommitteert tottet opsicht vande librie in St. Janskerck der stede vander Goude, bekennen mits desen ontfangen te hebben uyt handen van heer Cornelis arijnsz. voors. de boucken inden lest voorgaenden inventaris gespecificeert. Ende dat duer last ende in voldoeninge als in hooft van desen. Des toorconde dir bij ons onderteykent opten [14 mei 1611]; volgt de ondertekening: Adraen Cool, Herboldus Thombergius, Guilielmus Traudenius. Klaarblijkelijk had Cusanus boeken van klooster Stein en van de Colla tiebroeders in bewaring, die na zijn overlijden naar Herman Blij gegaan zijn. Na het overlijden van Blij in 1599 heeft de magistraat geprobeerd die boeken los te krijgen, hetgeen in 1611 gelukt is. Ze zijn dat jaar door de laatste regu liere kanunnik van Stein, Comelis Adriaensz. (Diephorst) overgedragen. Het jaartal 1611 is een verbindende schakel tussen LA 43 (met de lijsten Steinl, Stein2 en Col3) en Cusanus'. LA 43 en Cusanus zijn beide gedateerd 14 mei 1611. 7 Zie hierover ook Jan Willem Klein, Un inventaire peut en cacher un autre. Quelqus remarques sur les inventaires de livres a Gouda (1450-1650 environ)’, in: R. Schlusemann, Jos.M.M. Hermans en M. Hoogvliet (eds.), Sources for the History of Medieval Books and Libraries. Groningen [1999], 135-148, m.n. 144-148.

Schatkamer | 2002 | | pagina 8