IV LA Koninklijke Bibliotheek Wijngaerden, B j f 1 Op de Koninklijke Biblio theek (KB) worden onder meer de persoonlijke exem plaren van Van Wijn van de bekende Goudse stads geschiedenissen, geschre ven door Walvis en De Lange van bewaard.7 De pagina’s van Walvis’ stadshistorie uit 1714 zijn losgemaakt en opgeplakt in een veel groter deel met aantekeningen door Van Wijn in de mar ges. Deze verdienen een nadere studie. Ik ga hier in op de her en der ingeplakte originele stukken. Tegenover p. 1 en de kaart van Gouda is inge bonden een kleine ongeda teerde perkamenten ge drukte pagina met de poort- panding. De straten van de bij de inning gevolgde route door de stad staan genoemd en onderaan staat: “gaat altijd zaterdag voor palmzondag”. Dit was één van de vierjaarlijkse data waarop in Gouda de poortpanding van de huisrenten plaatsvond. Indien niet betaald werd, volgde een panding van bepaalde bezittingen.8 Tegenover p. 159 is ingeplakt de fraaie en bekende prent van de loterij van het Goudse gasthuis en Oude Mannenhuis. De prent, ook ongedateerd, is uit 1609 en valt daarmee eigenlijk buiten het kader van dit artikel.9 ■■■I -f Portret van Suzanna Blotelingh, echtgenote van Mr Hendrik van Wijn, ca 1780 7 KB 3O3B1O en 392G32/3. 8 Zie K. Goudriaan, B.J. Ibelings, J.C. Visser, Het hofstedengeldregister van ca. 1397 en andere bronnen voor de vroege stadsontwikkeling van Gouda (Apparaat Holland nr. 14, Hilversum 2000) p. Ixxxvii. Ook het museum het Catharinagasthuis heeft een exemplaar. Zie: G.J. Vaandrager, 'Loterijen en glasschenkingen. Fundraising en sponsoring bij de herbouw van de Sint Janskerk na de brand van 1552', in: In de stad van die Goude (Delft 1992) p. 149. 63

Schatkamer | 2002 | | pagina 33