Tegenover p. 149 is ingeplakt een groot blad met de “rolle van de goetwillige compagnie” binnen Gouda op verzoek van graaf Willem van Nassau Oranje) met die uit Dordrecht, Delft en Rotterdam ter ontzet van Haarlem samengesteld op 11 juni 1573. De lijst bevat de namen van ondermeer “adelbor sten, hageschutten, prov[i]antmeesters” en ook van degenen die een man in hun plaats hadden gezet (remplacanten). Het betreft hier een veel later gedrukt exem plaar uit 1708 door de bekende drukkerij van Johannes Endenburg (aan de Markt) te Gouda.10 Tot slot, tegenover p. 216 is ingeplakt een brief gericht aan de kastelein, schout, burgemeesters en schepenen, waarin vermeld wordt dat mr Cornelis Jansz. de school niet meer wil bewaren als rector, of hij moet 4 pond groten 24 pond) jaarlijks ontvangen. Er bestaat grote armoede door de dure tijd, de helft van de kinderen heeft geen geld voor de school. Onderaan is door het stads bestuur de toestemming tot het rectorschap aangetekend, ingaande mei a.s. voor twee jaar. Het stuk is gedateerd 12 december 1531 en ondertekend door Vranc- ken. In 1543 was de genoemde schoolmeester overigens nog in functie en werd hij door het Hof van Holland in een proces (gevoegd met de burgemeesters tegen de pastoors, vicarissen en memorieheren van de Sint Janskerk) over inkomsten van de scholasterie in het gelijk gesteld.11 In het eerste deel van De Lange van Wijngaerdens geschiedenis uit 1813 (Van Wijn bezat slechts twee delen, het derde, bewerkt naar de nagelaten aantekenin gen van Van Wijngaerden door J.N. Scheltema, kwam immers pas lang na zijn dood in 1879 uit) is op p. 104 een fraaie gravure van het kasteel van Blois aan de Loire ingeplakt. Op p. 105 is de aantekening gemaakt, dat Van Wijngaerden zeer goed en oordeelkundig gebruikt heeft gemaakt van de rekeningen van Blois. Op p. xii valt nog te lezen, dat van deze bron zeer ruim gebruik is gemaakt in de stadsgeschiedenis. De rekeningen werden door Van Wijn in 1803 (als landsar- chivaris) aan hem in leen gegeven Zowel in het archief van Van Wijn als van Van Wijngaerden zijn afschriften of extracten te vinden van Bloise rekeningen.12 65 10 Vgl. hierover: J. Tersteeg, 'Vijf bange jaren (Gouda 1572-1576)', BVGO 4e r. V (1906) p. 1-15: p. 10, die reeds een druk van 1644 noemt. 11 Inventaris OAG regest nr. 346, gedr. bij: L.A. Kesper, Geschiedenis van het gymnasium te Gouda. Eerste gedeelte: De parochie- of groote school (1366-1572 (Gouda 1897) bijl. XIII, zie verder bij hem over Cornelis Jansz. p. 52 e.v. 12 ARA, Coll. Van Wijn, inv.nrs. 65 e.v. (niet in het handschrift van Van Wijn), SAHM, Coll. Kemper, inv.nr. 53 met voorin een papiertje: ontvangen van de heer Van Wijn met opgave van de betreffende rekeningen. Ondermeer Kesper maakte van de laatste gebruik bij zijn Geschiedenis van het gymnasium, zie p. 12 nt. 1

Schatkamer | 2002 | | pagina 35