Besluit 70 Tot slot: het zou zeer toe te juichen zijn indien er een budget kwam vanuit het Goudse archief waarmee dergelijke verspreid te vinden stukken kunnen worden gefotografeerd of gescand. Dat die in de vreemdste hoeken en gaten kunnen worden gevonden, hoeft een enigszins ervaren archief-onderzoeker niet verteld te worden. De vraag is hoe Van Wijn aan deze stukken kwam. Kreeg hij ze, kocht hij ze of zijn ze toch op oneigenlijke wijze tot zijn persoonlijk bezit gemaakt? Dergelijke praktijken waren niet ongewoon. De adjunct-archivaris des Rijks baron W.H.J. van Westreenen van Tiellandt vermaakte in 1848 de door hem uit het ARA mee genomen stukken aan het naar hem vernoemde museum Meermanno-Westree- nianum. In 1953 keerden deze echter bijna allemaal weer terug naar het ARA.39 Ook de stukken van Van Wijn zijn nu weer op het ARA of de KB te vinden. Ze horen daar echter niet allemaal thuis, en anders dan de stukken van de genoemde baron zijn ze niet op hun verwachte plaats te vinden! Het onlangs geëditeerde laat veertiende-eeuwse Goudse hofstedenregister, bewaard op het ARA, kan mo gelijk ook zijn afgedwaald van Van Wijns stukken. Het bevat voorin potlood aantekeningen door Van Wijn.40 39 J.C. Kort, Het archief van de graven van Holland 889-1581 ('s-Gravenhage 1981) dl. I: Inleiding, p. 161* 40 K. Goudriaan, B.J. Ibelings, J.C. Visser, Het hofstedengeldregister van ca. 1397 en andere bronnen voor de vroege stadsontwikkeling van Gouda (Apparaat Holland nr. 14, Hilversum 2000) p. xxxi

Schatkamer | 2002 | | pagina 40