Jaargang 1. nr 1 maart 2002 Een selectie 72 Eén van de kaarten uit de collectie Janssen Fotocollectie Janssen Alweer enige maanden geleden is aan het Streekarchief Hollands Midden de gigantische fotocollectie van W.G. Janssen geschonken. Janssen was een verwoed verza melaar en bezat waarschijnlijk de grootste particuliere fotoverzameling betreffende Gouda. De collectie omvat letterlijk duizenden foto’s en dia’s en beslaat ruim 10 meter. Het bijzondere is, dat er niet alleen oude ansicht kaarten zijn. Janssen was zelf een verwoed amateurfoto- graaf, die ook de plekjes van Gouda fotografeerde die niet zo gebruikelijk zijn, zoals nieuwbouwwijken. Aldus geeft de collectie Janssen een vrij volledig beeld van Gouda tot rond het jaar 2000. Met deze collectie zijn ook een paar honderd boeken en brochures over Gouda meegekomen, evenals een zeer grote collectie krantenknipsels over Goudse zaken. In de loop van dit jaar zal er een officiële overdracht plaatsvin den, die met enige publiciteit gepaard zal gaan. Aangezien de verzameling zo groot en belangrijk is, zijn er plannen om een werkgroep van vrijwilligers in te schakelen bij het beschrijven van de fotocollectie. Na dere berichten hierover volgen te zijner tijd. Regionaal project Marokkanen Onder de titel Retour zonder terugreis zal in de komende jaren een aantal projecten gerea liseerd worden over de geschiedenis van de Marokkaanse gemeenschap in Midden Holland. Het Actieplan Cultuurbereik van het ministerie van OC&W biedt hiervoor goede mogelijk heden. Een aantal partijen werkt samen om dit te realiseren: vertegenwoordigers van Ma rokkaanse zelforganisaties in de gemeenten Alphen a/d Rijn, Gouda en Schoonhoven, Stichting Meander, het Regionaal instituut interculturele ontwikkeling (Alphen a/d Rijn), de streekarchieven Krimpenerwaard (Schoonhoven), Hollands Midden (Gouda) en Rijnlands Midden (Alphen a/d Rijn) en vertegenwoordigers van de drie genoemde gemeenten. Archief- en Librijenieuws is een driemaandelijkse nieuwsbrief met nieuwtjes en wetenswaardigheden over de archief-, bibliotheek-en kaartencollecties van het Streekarchief Hollands Midden. J j

Schatkamer | 2002 | | pagina 42