73 Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aanko pen of schenkingen, die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Het hoofddoel is: het mogelijk maken dat huidige en latere generaties Marokkanen hun geschiedenis (in en naar Nederland) kunnen terug vinden en reconstrueren. Daarnaast kunnen ook andere bevolkingsgroepen kennismaken met deze geschiedenis aan de hand van een gedocumenteerd en verbeeld geheugen dat bewaard wordt in de archiefbeherende in stellingen in de regio. Over de voortgang van dit project zullen wij u in de toekomst op de hoogte houden. Regionaal-historische bibliotheek Een bijzondere aanwinst wordt gevormd door een schenking van twee bijbels door dhr. T. Tak (Gouda). Op zich is dat niet spectaculair, maar deze hebben een bijzondere band met Gouda. De ene is een Statenbijbel uit ongeveer 1851, uitgegeven te Amsterdam en Haarlem bij de Nederlandsche Bijbel Compagnie. Op het voorplat van de band staat gestempeld “ST. JANS KERK”. De tweede is eveneens een Statenbijbel, uit 1782, gedrukt door Joh. En schede te Haarlem. Op het voorplat van deze bijbel staat gestempeld: “GASTHUIS KERK”. Dat is opmerkelijk, want voordat de Gasthuiskapel in 1818 overging in katholieke handen, was er de Waalse kerk in gevestigd. Dan zou een Franstalige bijbel meer voor de hand heb ben gelegen. Topografisch-historische atlas Een andere belangrijke schenking is van dhr. J. Versluis uit Waddinxveen, namelijk een vi deo met oud filmmateriaal uit de jaren 1922-1925 van Waddinxveen. Het betreffen voor namelijk bedrijfsfilmpjes en laten o.a. papier-, meubel- en speelgoedfabricage zien. Ze ge ven een zeldzaam kijkje in het Waddinxveense industriële verleden. Archiefcollecties In januari van dit jaar ontving het Streekarchief via de heer A.M. den Boer uit Nieuwerkerk a/d IJssel weer een aantal zeer interessante archiefstukken. Opmerkelijk zijn met name drie plakkaatverfschilderingen op AO-formaat met daarop decoratieve voorstellingen, deels door middel van sjablonen vervaardigd. Blijkens aantekeningen op de schilderingen zijn ze ge maakt door de leerling G. Visser in opdracht van de Ambachtsschool te Gouda, voor het cursusjaar 1913/1914. G. Visser was decennia lang huis- en rijtuigschilder te Nieuwerkerk. De tekeningen zijn gevonden door vier basisschoolleerlingen bij de afbraak van het pand van de voormalige firma Visser. In overleg met de heer Den Boer zijn ze afgestaan aan het streekarchief en vormen ze een zeer fraaie aanvulling op het vorig jaar verworven archief van de Ambachtsschool. Collectie oorlogsdocumentatie De behoorlijk rijke collectie oorlogsdocumentatie van het Streekarchief is verrijkt met een legpuzzel met een afbeelding van de bevrijding, die vlak na de oorlog uitgegeven is. De puzzel is geschonken door de erven W. Klein.

Schatkamer | 2002 | | pagina 43