.1 75 Topografisch-historische atlas Van de heer A.M. den Boer uit Nieuwerkerk a/d IJssel hebben we onder meer oude foto’s en een fotoalbum van de Nieuwerkerkse zangvereniging ‘Nieuw Leven’ ontvangen, o.a. met foto’s van het 40-jarig jubileum in 1954. Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aan kopen of schenkingen, die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Collectie Varia Mevrouw K.H. Noorman-Bouters uit Reeuwijk had van haar nichtje vijf schriften te leen met teksten van sketches en liedjes. Die werden voor de oorlog bij haar thuis op de Oostha- ven 53 in Gouda door haar vader tussen de schuifdeuren of op zolder voorgedragen, vooral op feest- en hoogtijdagen. Van deze vijf bundeltjes ‘Voordrachten en Verzen’ mochten wij fotokopieën maken. Het geeft een idee van een aspect van feestvieren dat tegenwoordig niet of nauwelijks meer bestaat. Archiefcollecties Op 21 maart j.l. werd het archief van de Goudse firma N.V. Gebr. Nagtegaal, en de opvol ger van deze firma, de N.V. Gouda Vuurvast, naar het Streekarchief overgebracht. Gouda Vuurvast is de enig overgebleven Nederlandse onderneming die vuurvaste stenen en vuurvast beton produceert. Deze materialen zijn bestemd voor ovens waarin zeer hoge temperaturen voorkomen. De firma werd in 1901 gesticht door de broers A.J. en G. Nagte gaal op een perceel weiland aan de Gouwe Kade te Gouda. Het nu overgedragen archief be vat naast series notulen, jaarverslagen en correspondentie ook veel foto’s, een aantal be drijfsfilms, personeelsblaadjes en mappen met allerlei documentatiemateriaal. Ook uit de beginperiode zijn diverse akten, tekeningen en brieven aanwezig. Een tegeltableau van De Zalm, naar een gravure uit 1743, gefotografeerd door de heer G.A. van Leeuwen jaar heeft hij nog een tentoonstelling gehouden in de galerie van Menno Meyer. De heer Van Leeuwen heeft tot nu toe 39 plakboeken in bewaring gegeven, met de belofte van veel meer. De plakboeken zijn thematisch ingericht, en de foto’s geven blijk van een uitzonderlijk oog voor detail. Fotocollectie Van Leeuwen In nummer 1 van “Archief- en Librijenieuws” (zie hierboven) konden we u berichten over de schenking van de grote fotocollectie Janssen. Thans is er weer een nieuwe grote fotocollectie aan het Streekarchief in bewaring gegeven, namelijk die van de heer G.A. van Leeuwen. De heer Van Leeuwen heeft jarenlang Gouda en de omgeving op de gevoelige plaat vastgelegd. In tegenstelling tot de collectie Janssen (die voor het merendeel uit oude ansichtkaarten, of reproducties daarvan bestaat), is de fotocollectie Van Leeuwen al lemaal eigen werk! In de zomermaanden van vorig

Schatkamer | 2002 | | pagina 45