Wie zou denken dat Suzie zich de afgelopen 23 jaar uitsluitend met de Goudse stadsrekeningen heeft bezig gehouden, komt bedrogen uit. Naast deze werkzaam heden, die zij inderdaad - met onderbrekingen - tot voor kort heeft voortgezet, heeft zij veel tijd besteed aan historisch onderzoek en het publiceren van haar be vindingen. Als de kroon op haar werkzaamheden als historicus mogen we wel haar boek over het Oudemannenhuis (Willem Vroesenhuis) beschouwen, dat in 1992 verscheen. Het huis van Willem Vroesen is de buitengewoon leesbare neerslag van uitputtend bronnenonderzoek. En tot slot mag niet onvermeld blijven, dat haar betrokkenheid bij het stree karchief, en vooral ook bij het wel en wee van elke individuele medewerker, op talloze momenten tot uiting kwam. Laat ik ter afsluiting drie voorbeelden in de collectieve sfeer noemen. Suzie stond, met enkele anderen, aan de wieg van onze vriendenstichting Vrienden van Archief en Librije, de eerste in zijn soort in ons land. Zij heeft de stoot gegeven tot heroverweging van de huisvestingsplannen voor het streekarchief, eindjaren ’80. Voor de officiële opening van het uitgebrei de archiefgebouw in 1995 heeft zij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt. Het zijn voorbeelden die aangeven met hoeveel voldoening zij en met hoeveel dankbaar heid wij van het archief mogen terugkijken op haar “Goudse” periode. Vrijwel vanzelfsprekend werd voor de laatste mogelijkheid gekozen. Van elke rekeningpost zou in elk geval wel volledig de naam van de debiteur of credi teur worden opgenomen, maar de reden van de ontvangst of de betaling zou wor den samengevat en het geldbedrag zou worden weggelaten - hoewel onderzoekers zich daardoor vaak gedwongen zouden voelen de originele bron te raadplegen. Er was een kleine handicap, waaraan ik niet zwaar tilde: Suzie kon niet ty pen. Aanvankelijk was dat geen probleem. Er waren meer dan voldoende tijdelijke medewerkers te vinden voor het overtypen van de geschreven analyses, hoewel haar handschrift niet voor iedereen even gemakkelijk leesbaar was. Jaren later heb ik wel spijt gekregen van mijn gemakzucht, omdat de gegevensverwerking een knelpunt werd. Desondanks beschikken we inmiddels, dank zij Suzies inspannin gen, over een onmisbare toegang op een eeuw stadsrekeningen! Dankzij de moder ne communicatietechnologie is deze toegang niet alleen in onze studiezaal te vin den, maar kan iedereen met een internetverbinding ook alle analyses op zijn gemak thuis bestuderen. Kies op onze homepage (www.rsnet.nl/sahm) de menuknop Zoekbestanden. Klik vervolgens op Analyses en indices (klappers) tot 1811 en daarna in het bovenste vak van het zoekformulier (Rechtstreeks zoeken zonder be perkingen) op het uitrolmenu (standaard gevuld met Alle bestanden) op de keuze stadsrekeningen Gouda vul op de plaats van de zoekopdracht een asterisk (“sterretje”) in, en u kunt in chronologische volgorde bladeren door de vele dui zenden samenvattingen die Suzie heeft vervaardigd. 101

Schatkamer | 2002 | | pagina 27