Aankondigingen mededelingen 102 Een bibliotheek met historie, een bibliotheek voor historie De regionaal-historische bibliotheek van het Streekarchief Hollands Midden Dat de archieven van Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinx- veen, en Zevenhuizen-Moerkapelle berusten in het Streekarchief Hollands Midden te Gouda, zal de meesten die dit blad lezen wel bekend zijn. Voor historisch on derzoek, of dat nu stamboomonderzoek is of onderzoek naar bepaalde aspecten van de geschiedenis van uw woonplaats, kunt u daar terecht. De bronnen daarvoor zijn te vinden in het Streekarchief. Veel minder bekend is, dat het Streekarchief een grote regionaal-historische bibliotheek bezit met honderden tijdschriften en kranten en vele duizenden boeken. Hierin vindt u niet uitsluitend literatuur over één van de bij het Streekarchief aan gesloten gemeenten. De bibliotheek is namelijk veel breder opgezet. Er worden ook boeken en tijdschriften met een algemene historische inhoud verzameld. Want gebeurtenissen die zich in uw gemeente afgespeeld hebben, hebben vaak een band met wat elders in de omgeving of elders in Nederland gebeurde. Het is dan belang rijk daarover te kunnen lezen op de plaats waar u onderzoek doet, zodat u niet nog eens naar andere bibliotheken hoeft. De bibliotheek speelt dan ook een niet onbe langrijke rol in de moderne opzet van het (voortgezet) onderwijs en biedt voor de leerlingen meer mogelijkheden dan een gewone openbare bibliotheek. In de loop van een jaar of twintig is de regionaal-historische bibliotheek van het Streekarchief Hollands Midden uitgegroeid tot de omvangrijkste bibliotheek in haar soort in centraal Zuid-Holland en het aangrenzende deel van Utrecht. Daarbij is het van wezenlijk belang dat de bibliotheek voor iedereen vrij toegankelijk is. Een klein, maar belangrijk gedeelte van de bibliotheek staat in de open opstelling. Die boeken mag u zelf uit de kasten pakken en direct raadplegen. Een bijzonder aspect van de regionaal-historische bibliotheek van het Streek archief Hollands Midden is dat de oude stadslibrije van Gouda daarin is opgenomen. De librije dateert van 1594. Toen werd er met de boeken, afkomstig uit de bibliothe ken van de Goudse Sint-Janskerk en kloosters, een stadsbibliotheek gesticht. Bij de stichting van het gemeente-archief, aan het eind van de negentiende eeuw heeft het archief een eigen bibliotheek opgezet. Nadat de stadslibrije en het gemeente-archief in 1980 samengevoegd waren tot één instelling, zijn de beide bi bliotheken gefuseerd. Vanaf dat moment streefde men ernaar om een zo groot en breed mogelijke (regionaal-) historische bibliotheek te vormen, waar iedereen ge bruik van kan maken. Dit streven werd nog versterkt toen het gemeente-archief van Gouda omgevormd werd tot Streekarchief Hollands Midden.

Schatkamer | 2002 | | pagina 28