vi n Jaargang 1. nr 3 september 2002 Een selectie Librije en librijeborden na ruim een eeuw weer samengebracht 107 Het Archief van de Hervormde Gemeente Gouda in bewaring gegeven aan het Streekarchief Oktober 2002 zal de geschiedenis ingaan als een memorabele maand voor het Streekarchief. Dan wordt het ‘Archief van de Sint-Janskerk van na de Hervor ming’, zoals het genoemd wordt, in bewaring gegeven aan het Streekarchief. Dit is zó’n belangrijke gebeurtenis, dat wij er hier wat ruimte aan spenderen. Het ‘Archief van de Sint-Janskerk van na de Hervorming’ - kortweg het Ar chief van de Hervormde Gemeente Gouda - is vroeger afgescheiden van het ‘Ar chief van de Sint-Janskerk van vóór de Hervorming’, dat op het Streekarchief be rust. De scheiding tussen de twee archieven lag rond het jaar 1573: de archiefstukken vóór dat jaar bleven in handen van de stad en kwamen op het ge- meente-archief (thans Streekarchief) terecht; de stukken vanaf 1573 werden het Archief van de Hervormde Gemeente Gouda, dat werd bewaard in de Sint- Janskerk. Het Archief van de Hervormde Gemeente blijft weliswaar het juridische eigendom van de Hervormde Gemeente, maar het beheer wordt overgedragen aan het Streekarchief. Archief- en Librijenieuws is een driemaandelijkse nieuwsbrief met nieuwtjes en wetenswaardigheden over de archief-, bibliotheek-en kaartencollecties van het Streekarchief Hollands Midden. Halverwege juli dit jaar zijn de vier librijeborden, die vanaf het eind van de 19e eeuw in het Museum Het Catharina Gasthuis hingen, in bruikleen gegeven aan het Streekarchief. Twee librijeborden geven de namen en de wapens van de librije- meesters vanaf respectievelijk 1645-1732 en van 1733-1794. De andere twee ge ven de sleutelrechthebbers (zij die een sleutel van de librije of stadsbibliotheek mochten hebben) vanaf 1689-1764, respectievelijk van 1764-1817. Eindelijk zijn de Librije en de librijeborden weer bij elkaar in hetzelfde ge bouw. De vier borden hangen thans voor iedereen zichtbaar in de ruimte met de leesapparaten bij de studiezaal van het Streekarchief. GH/X, MEF- ME1WS

Schatkamer | 2002 | | pagina 33