De geschiedenis van de verbouwing van het Goudse stadhuis volgens de stadsrekenin gen van 1517 en 1518; een transcriptie Door Suzan van der Mark-Hoevers O A 1176 1517 Timmeren f29 1 s. 1 d. 77 RihlinthAek SAHM - van een cleet dat upt tafelkin leeijt after in de kamer daer die clreck an zijt (dit moet natuurlijk zijn “clerck”) Bij de beschrijving van de geschiedenis van de bouw van het middeleeuwse Goudse stadhuis zijn tot nog toe de gegevens uit de jaren 1517 en 1518 onder het stof der eeuwen verborgen gebleven. Het wordt de hoogste tijd dat deze interessante feiten aan de ver getelheid worden ontrukt. Gouda’s 15e-eeuwse stadsrekeningen geven de geschiedenis van de verbouwing uit de jaren 1517 en 1518 tot in finesses weer, met de namen van de arbeiders, hun werktijden, de grondstoffen plus plaatsen van herkomst, de prijzen in detail, kortom zeer lezenswaardige stof. Zoals bekend vermelden de Goudse stadsrekeningen alle door de stad betaalde activiteiten, zodat we precies kunnen nagaan, waar wat gebouwd werd: torens, huizen, poorten, straten, waterlo pen, dijken, om maar wat te noemen. Op de internet-pagina www.rs.nl/SAHM van streekarchief treft u de tot nog toe door mij verrichte vrije ver talingen aan van Gouda’s stadsrekeningen over de periode 1438 tot 1537. In de studiezaal van het archief kunt u deze ook in gebonden vorm terugvinden. Wat nu voor u ligt is een transcriptie, d.w.z. de letterlijke tekst uit 1517 en 1518. Ik heb mij hieronder beperkt tot die posten uit de stadsrekeningen die be trekking hebben op het stadhuis; ook in die enkele gevallen waar twijfel hierom trent mogelijk is. Fragment plat tegrond van Gouda, Atlas Braun Hoo- Gouda’s genberg, 1585 f30 - Gijs Dircxzoon met hem drien te samen 15 dagen onder stadthuijs 28 s. 11 d.

Schatkamer | 2002 | | pagina 3