9 Op de stadsplattegrond van Jacob van Deventer staat vanzelfsprekend het galgen veld bij de stad Gouda afgebeeld, en alhoewel andere kaarten de locatie van Van Deventer bevestigen, wordt deze ernstig betwijfeld;’1 In de vroegste geschiedenis van Gouda op het einde van de veertiende eeuw stond het gerecht al aan de westkant van Gouda, want het Goudse bestuur kreeg in 1409 toestemming om het “gerecht daer men justitie aen doet” op een andere plaats te zetten; het gerecht stond in die tijd ten westen van de stad bij de steenplaats langs de IJsseldijk.29 In 1429 schonk de stad Gouda de steenplaats buiten de Dijkspoort liggend op een stuk binnendijks land binnen het stedelijk rechtsgebied aan het Catharina-gasthuis. Bij deze schenking kreeg het gasthuis ook de stadskraan als fi nanciële ondersteuning ten behoeve van de bouwkosten en uitdelingen aan de ar men. Het stadsbestuur kreeg toen in 1409 de keuze om het gerecht te verplaatsen naar boven of beneden de stad, waarschijnlijk stroomopwaarts of stroomafwaarts van de IJssel, of in Gouderak. Het is heel waarschijnlijk dat het gerecht in die pe riode verzet is naar een plaats stroomafwaarts, in ieder geval lag het in 1520 op de rechteroever van de IJssel op een stuk buitendijks grond. De beul - want dit maakte onderdeel uit van zijn werk als scherprechter - gebruikte daarvoor aparte kettingen voor de romp, armen en benen, die vastgezet werden met krammen op het houten rad.27 In de meeste gevallen maakte men op het rad zelf nog een galg, waartegen soms in een half zittende houding het lichaam, ook wel zonder hoofd, werd gezet.28 Op de kaarten van Jacob van Deventer is altijd een rad met een galgje te zien, dat als een sprietje naar de hemel reikt. 27 Kam, Capita, 146. In de rekening van de smid... met 10 nije ketten om vast te setten opt rat en ketten soo lank elk tweemaals omt lijfde acht kettens om armen en beenen saamen 138 schalmen elk schalm halfpond..... met 26 lange krammen om de ketten vast te maaken. 28 RA-177 f7. Govert van Beesten werd 1561 onthoofd op het schavot en naar het gerecht gevoerd en gelegd op een rad met een galg daarboven en zijn hoofd werd op een staak gezet. 29 L.M. Rollin Couquerque en A. Meerkamp van Embden ed, Rechtsbronnen der stad Gouda, Wer ken der Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht (‘s-Gravenhage 1917) 14 en 19 30 J.E.J. Geselschap, Archief der beide gasthuizen. Regesten nr 272, zie ook J.G.W.F. Bik, ‘Vijf eeu wen medisch leven in de stede van der Goude’, Oudheidkundige Kring ‘Die Goude', achtste verza meling bijdragen, 1955, 152. Een afschrift van deze schenkingsakte van 1429. 31 Jelgersma, Galgenvelden 66, De auteur stelt ronduit dat de locatie die aangegeven staat op de plat tegrond van Van Deventer fout is en het is volgens hem eveneens niet mogelijk de juiste plaats aan te geven. Nadere informatie leerde hem ook dat op ‘oude’ kaarten ten oosten van Gouda een galgenveld zou hebben gelegen. Indien de auteur de anonieme kaart uit 1520 bedoelt, dan zal hij zich waar schijnlijk vergist hebben in de windrichting (het noorden is aan de onderkant van de afbeelding gesitueerd), want het galgenveld daarop afgebeeld ligt ten westen van Gouda tussen de stad en Moordrecht.

Schatkamer | 2003 | | pagina 11