12 Zoals de namen van de kloosters die op het einde van de zestiende eeuw afgebro ken of verkocht waren, bleef ook de naam van “het gerecht of galgenveld" eeu wenlang bewaard in het dagelijkse woordgebruik van de Goudse burgers. In 1815 stonden er gewoon huizen bij het “galgenveld” en de hoogheemraad van Schieland kreeg in 1823 het verzoek om aan het “buitenland waarop het Goudsche gerecht te voren heeft gestaan aan de IJssel" de defecte beschoeiing weg te halen of te repa reren, omdat het ernstig gevaar opleverde voor vreemde schepen en bij zeer laag eb ronduit gevaarlijk was.38 In 1819 werden op het zogenaamde “galgenveld” twee grote linden gerooid en verkocht door de stad. Vanaf 1816 tot 1870 werd het “ge recht” genoemd bij de verpachting van het maairecht van het gras langs de Hoge Schielandse dijk vanaf de stad tot Moordrecht, de bolwerken buiten de Rotterdam se poort, de toenmalige Dijkspoort, en het gerecht inbegrepen.39 De locatie van het galgenveld door Van Deventer komt vrijwel exact over een met de latere kartering van het gerecht in 1613. Het Goudse stadsbestuur gaf toen aan Henrick Vos de opdracht de vrijheid van Gouda in kaart te brengen, waardoor op de kaart te zien is dat het gerecht buiten het rechtsgebied van Gouda ligt. De westelijke grens van de vrijheid van Gouda ligt bij de Alpherwetering, on geveer ook een kilometer verwijderd van het gerecht. De ligging van het galgen veld op de grens van het stedelijk rechtsgebied was blijkbaar geen norm, wat ook op de meeste andere stadsplattegronden van Zuid-Holland op de kaarten van Jacob van Deventer duidelijk te zien is. In Twente daarentegen stonden langs de grenzen van het drostambt in de nabijheid van verbindingsrouten met andere rechtsgebie den wel grensgalgen. Voor zover bekend hadden deze galgen alleen een symboli sche functie en zijn die niet als een executieplaats gebruikt.35 Galgenvelden bleken een doorn in het oog van de representanten van het volk van Holland te zijn, want op 6 maart 1795 werd door de nieuwe regering een decreet uitgevaardigd, om de “galgen, raderen en geesselpalen" langs de openba re wegen af te breken. Alle lichamen van de terechtgestelden, op dat tijdstip ten toongesteld aan galgen en raderen, moesten worden weggenomen en begraven op openbare kerkhoven; voortaan moesten ter dood veroordeelden dadelijk na hun te rechtstelling behoorlijk begraven worden.30 Op 18 maart gaf het Goudse stadsbe stuur al opdracht aan de fabrieksmeesters het galgenveld af te breken binnen de gestelde tijd van zes weken.37 35 Schlueter, Met den koorde 51 en 58. Op pag. 58 een overzicht van grensgalgen met plaatsaanduidingen. 36 Ibidem, 61. Afschrift van het decreet van 6 maart 1795 37 J.E.J. Geselschap, Inventaris van het oud-archief van Gouda (Gouda 1965). In het vervolg OA- 221 f75 enOA-223 f74 38 Secretariearchief voortaan vermeld SA-2029, 25 juni 1823 39 SA-1097 196 enSA-1106f53

Schatkamer | 2003 | | pagina 14