De eerste bron die van invloed was op de Criminele Ordonnantiën was het werk van Philips Wieland (pirn 1441-1520), sedert 1504 ondervoorzitter van de Grote Raad van Mechelen en vooral beroemd door zijn “Practycke Criminele” een verhandeling over het strafrecht en strafprocesrecht. Het werk van de jurist Joost den Damhouder (1507-1581), hoofdzakelijk gebaseerd op de verhandelin gen van Wielant, veroverde de markt echter en verscheen omstreeks halverwege de zestiende eeuw in het Latijn, Nederlands, Frans en Duits. De talloze herdruk ken getuigden van de grote invloed op het gebied van strafrecht en strafproces recht.48 De andere bron was de strafrechtspleging, tot stand gekomen onder Ka rei V, en werd dan ook kortweg de “Carolina” genoemd, naar de Constitutie criminalis Carolina van 1532, vastgesteld op de Rijksdag in Regensburg. Maar voor die totstandkoming van de Ordonnantiën in 1570 werden al heel wat plak katen afgekondigd tegen de toenemende misdadigheid. Al vroeg in de zestiende eeuw waren in de ogen van Karel V vooral de schikkin gen van de stedelijke gerechten bij doodslag een doorn in het oog. Die rechtspraak om door middel van schikkingen strafvervolging bij doodslag te voorkomen was van oudsher vooral gericht op de handhaving van de rust en vrede binnen de ste den. De daders werden verbannen, moesten op bedevaart of kregen een boete en een vrede opgelegd, een door het gerecht opgelegde verzoening van beide partijen; op vredebreuk stond overigens de doodstraf en confiscatie van goederen.49 Deze schikkingen om strafvervolging te voorkomen garandeerden niet alleen de rust in de steden, maar spekten tegelijkertijd ook de stedelijke kas, en dat laatste zorgde ervoor dat de steden met moeite de compositie of het schikkingenstelsel loslieten. Na 1544 waren schikkingen bij doodslag niet meer mogelijk, behalve als het slachtoffer verwond was of in geval van noodweer.50 Omstreeks deze tijd begon ook een toename van doodstraffen zichtbaar te worden. In de criminele vonnisboeken van Gouda worden vanaf 1447 vonnissen op getekend, en zij geven inderdaad blijk van bovenstaande gang van zaken, want pas in 1547 wordt het eerste doodvonnis gewezen en voltrokken.Dat impliceert zeker niet dat er voor die tijd geen doodstraffen zouden zijn voltrokken. 48 Zie cd-rom Middelnederlands van Instituut voor Nederlandse Lexicologie (Den Haag 1998) onder Damhouder, Pract Crim. Het werk van Den Damhouder was op een enkele aanvulling na identiek aan de Practycke crimenele van PhilipsWielant. In 1618 verscheen onder andere een uitgave, gedrukt in Rotterdam, met daarbij 'Ordonnantie op ‘t stuck van de Criminele Justitie in dese Nederlanden 49 Rollin Couquerque en Meerkamp van Embden e.d., Rechtsbronnen, 48. In 1410 werd het Leidse vrederecht overgenomen door de stad Gouda. 50 Groot Placaetboeck, inhoudende de placaten ende ordonnantiën van de Hoogh Mogende, de Hee- ren Staten Generael der Vereenigde Nederlanden, ende van de Edele Groot Mogende, de Heeren Staten van Hollandt ende Frieslandt, mitsgaders van de Edele Mogende Staten van Zeelandt (‘s Gra- venhage 1658) 1 1322 Placaet van keyser Karei 1544 16

Schatkamer | 2003 | | pagina 18