Het galgenveld in Gouda 19 De twee andere Goudse poorters in de zestiende eeuw die als bijkomende straf een schandstraf ondergingen, waren veroordeeld voor hoogverraad. Na zijn ont hoofding op het schavot werd Adriaan Pietersz gevierendeeld, opdat bij ieder van de vier poorten een deel van zijn lichaam opgehangen kon worden; zijn hoofd kwam op een staak bij het kasteel te staan. Zijn medeplichtige stadsgenoot werd ook onthoofd op het schavot, maar diens lichaam werd begraven en zijn hoofd kwam op een staak te staan bij het Vlamingspoortje. Door dit poortje zou de vijand, dat wil zeggen de soldaten van Alva, binnengelaten worden om de stad in te nemen. 61 Deze vorm van tentoonstelling en vernedering is uitzonder lijk in Gouda. Gestrafte poorters werd dus voornamelijk de schandstraf op het galgenveld bespaard, die natuurlijk ook hun familie en verwanten trof en daarom zeker niet de rust binnen Gouda met een relatief laag aantal inwoners bevor derde.62 In Gouda werden in de zestiende eeuw 64 doodvonnissen voltrokken, waaronder 35 terechtgestelden naderhand op het galgenveld als bijkomende straf te pronk gesteld werden. Terechtgestelde Goudse poorters werden meestal begraven op het kerkhof; vreemdelingen - dat wil zeggen: niet-Goudse burgers - en buiten landers kwamen vaak na hun executie op het galgenveld terecht. In die zestiende eeuw werden zeventien poorters terechtgesteld, onder wie er twaalf na de exe cutie werden begraven; twee burgers onder hen werden na hun dood op het schavot alsnog op het gerecht of galgenveld verbrand; deze twee waren veroor deeld voor landloperij in Groningen en Zeeland en voor meervoudige diefstal op het platteland. De derde burger was een wederdoper, die de vuurdood op het galgenveld stierf. In Gouda is er nauwelijks een heksenjacht op wederdopers geweest, terwijl in andere steden ware bloedbaden onder hen werden aangericht. De dood van tien wederdopers in Zwolle kwam al ter sprake, in Amsterdam vonden echter in 1535 61 wederdopers voor hun geloof de dood, en het leeu wendeel van de terechtstelling in de eerste helft van de zestiende eeuw in Am sterdam bestond uit de doodstraffen van wederdopers.60 60 Boomgaard, Misdaad en straf in Amsterdam, 171 en 177.Tussen 1524 en 1552 bedraagt het aantal doodvonnissen 186. 61 RA-177 f59/60 62 Pieter Lourens en Jan Lucassen. Inwoneraantallen van Nederlandse steden ca. 13000-1800 (Amsterdam 1997) Gouda had in 1560 9000 inwoners, ter vergelijking Amsterdam had in die tijd 30.000 inwoners, Delft 15.000 inwoners, Den Haag 6000 inwoners en Dordrecht 10.000 inwoners.

Schatkamer | 2003 | | pagina 21