Galg en rad, een eindbestemming Een onderzoek naar het galgenveld of het gerecht in Gouda Door Adriana G. Bontenbal 1 Voor elke zitting in de achttiende eeuw baden de Goudse rechters om wijsheid en rechtvaardigheid om te kunnen oordelen “...over het leven ende den bloede der mensen tot straffe der boosen ende bescherminge der vromen Deze godvrezende overheidsdienaren uit de periode van voor de afschaffing van de lijfstraffen2 verte genwoordigden op gewetensvolle wijze een overheid die sanctioneerde op een ma nier die nu vaak gevoelens van afkeer en walging inboezemen. Zonder af te dingen op de gruwelijkheid van de schavotstraffen in de Nederlanden van voor de negen tiende eeuw, zijn openbare lijfstraffen in welke vorm dan ook te beschouwen als een universeel gegeven en van alle tijden. En daarom alleen al vinden openbare executies nog steeds plaats en zijn er nog steeds voorstanders te vinden van de doodstraf met voltrekkingen hetzij in het openbaar, hetzij in de beslotenheid van een gevangenis. De vorm en de wijze van strafvoltrekkingen zijn weliswaar tijd en plaats ge bonden, maar voorbeeldstelling blijft toch altijd de voornaamste factor. Bijzonder is wel één aspect van lijfstraffe lijke vonnissen in de West-Europese rechtsgeschie denis, te weten de voltrekking van een bijkomende straf na de dood van een te rechtgestelde door tepronkstelling in verscheidene opstellingen op het galgenveld. Deze wijze van straffen werd overigens in vrijwel heel Europa toegepast en maakte deel uit van een rechterlijk vonnis. De plaats van handeling was meestal het galgenveld of soms een andere geschikt geachte locatie buiten de stad. Ook de rechtsgang in de stad Gouda vormde daarop geen uitzondering; lijfstraffen vonden meestal plaats binnen de stad en de geëxecuteerde lichamen werden dikwijls bui ten de stad op het galgenveld nogmaals opgehangen of op een rad gekluisterd om daar te dienen tot voorbeeld en afschrikking. Behalve dat galgenvelden intrigeren, is er vrij weinig bekend over dit ver schijnsel. En over de functie laat men zich meestal slechts terloops uit, terwijl men vaak in het duister tast als het over de ligging van een galgenveld gaat. De locatie van het Goudse galgenveld is dankzij goede middeleeuwse landmeters vrij goed op kaarten te traceren. 1 L. A. Kesper, Inventaris der oude rechterlijke archieven van Gouda (Gouda z.j.) in het vervolg af gekort RA. RA-180. Het vonnisboek begint met de tekst van het gebed. 1719) 2 Cd-rom Middelnederlands, Instituut voor Nederlandse lexicologie ed (1998) en Het woordenboek der Nederlandsche Taal op cd-rom. Onder lijfstraffen wordt behalve geselen, brandmerken en derge lijke ook de doodstraf verstaan.

Schatkamer | 2003 | | pagina 3