Jaargang 2 nr 1 maart 2003 Een selectie De Kadastrale atlas Gouda is te verkrijgen op het Streekarchief en kost 22,50. 43 Kadastrale atlas Gouda Het kadaster werd in 1832 ingevoerd met als doel een uniforme heffing van de grondbelasting mogelijk te maken. In verband hiermee werd per gemeente een volledige administratie van het onroerend goed aangelegd. Door de Stichting Kadastrale Atlas Zuid-Holland worden (i.s.m. plaatselijke historische verenigingen) de kadastrale gegevens uit 1832 van de Zuid-Hollandse gemeenten uitgegeven. In 2002 verscheen het deel over Gouda. Het is een boeiende bron van in formatie, waarin gegevens staan over de eigenaren van de percelen, hun beroep en hun woon plaats. Uiteraard staat vermeld hoe groot het perceel was, het soort bebouwing en het belastbaar inkomen van de eigenaar.In inleidende hoofdstukken wordt nader ingegaan op het ontstaan van het Kadaster, de ontwikkeling van Gouda tot 1832 en de kadastrale bronnen. De atlas is van be lang omdat hij de situatie weergeeft van voor de ruimtelijke veranderingen van de stad die vanaf ca. 1850 het stadsbeeld ingrijpend wijzigden. De toegevoegde reproducties van de kadastrale kaarten maken het beeld inzichtelijk. De bibliotheek van het streekarchief is tevens in het bezit van de kadastrale atlas van Schoonho ven en die van Waddinxveen. Ook deze zijn op de studiezaal van het streekarchief te raadplegen. Archief- en Librijenieuws is een driemaandelijkse nieuwsbrief met nieuwtjes en wetenswaardigheden over de archief-, bibliotheek-en kaartencollecties van het Streekarchief Hollands Midden. Boeken lenen bij de bibliotheek van het streekarchief De bibliotheek van het Streekarchief Hollands Midden gaat (weer) beperkt boeken uitlenen. In het verleden werd de mogelijkheid van beperkt lenen ook al geboden, maar de service is ander half jaar geleden stopgezet, omdat niet altijd duidelijk was welke boeken we/ en welke niet uitge leend mochten worden. Thans is in het computerbestand aangegeven welke boeken wel uitge leend worden. Er zijn enkele algemene restricties. Zo worden boeken van vóór ca 1946 niet uitgeleend, evenmin als waardevolle boeken. Ook jaargangen van tijdschriften en scripties van scholieren en studenten worden niet uitgeleend; tevens de meeste boeken met betrekking tot Gouda en de regio, omdat die vooral ter beschikking dienen te staan van de studiezaalbezoekers. Het merendeel van de uitleenbare boeken staat in de open opstelling (het gedeelte van de biblio theek dat via de studiezaal te betreden is). Gestreefd wordt om de uitlening per 1 maart 2003 te doen ingaan. /fe x” /O MEF-UBMEiS ■-I t X VM 1 j

Schatkamer | 2003 | | pagina 45